Hovorí, že keď sa narodil, tak už bola časť nákladu prvého vydania Života predaná. V stánkoch bol v predaji od rána 5. 1. 1951. ĽUBO BELÁK prišiel na svet v ten deň až o piatej večer.

Nie je športovec, skôr naopak. Má záhradu, ale obrába mu ju kamarát. Život je podľa neho nádherná vec. Nielen časopis, ale aj ten ozajstný. Robil všeličo a ešte sa nechystá skončiť. Je hudobník, skladateľ, aranžoval hudbu pre Radošinské naivné divadlo. Trebárs s Jarom Filipom a dvojicou Lasica a Satinský dával dokopy legendárny album Bolo nás jedenásť. Býval hudobným režisérom Bratislavskej lýry, Bratislavských jazzových dní a festivalov politických piesní. Užil si prácu televízneho dramaturga, spolupracoval na výrobe televíznej hitparády Triangel. Nedal si ujsť ani kopu ďalších tvorivých príležitostí. Od roku 1992 je nezávislým televíznym producentom, produkoval relácie Čo dokáže ulica, Rhytmick, Život zvaný droga, Music klub a všeličo iné.

Wikipédia o ňom okrem iného uvádza: „PhDr. Ľubomír Belák (* 5. január 1951, Bratislava) je slovenský hudobník, skladateľ a televízny producent. Syn moderátora, speváka, kabaretiéra a príležitostného herca Michala Beláka a Pavly, členky zboru SND v Bratislave, mladší brat speváčky Jany Belákovej a módnej návrhárky Daniely Luthovej.“

Robili ste toho veľa. Je vám ľúto za niečím, k čomu ste sa nedostali?

Neviem maľovať.

Myslíte tým líčenie stien alebo maľovanie obrazov ako trebárs Karel Gott?

Pokúšal som sa líčiť steny v dome. To sa síce podarilo, ale nebavilo ma to. Bavilo by ma maľovať obrazy. Raz som skúsil nakresliť koňa na papier s rozmerom A4 a dostal som sa len do polovice. Nezmestil sa mi. Vzal som si ďalší papier. Ani tam sa mi nezmestil. Vtedy som sa na to vykašľal.

Nebude to iba v tom, že neviete maľovať malé kone?

Možno som mal len malý papier. Našťastie mám veľa priateľov výtvarníkov. Jeden z mojich najlepších kamarátov je Ivan Popovič, s ktorým sme 13 rokov tvorili animované filmy. Prednedávnom mi priniesol ďalší film, do ktorého sa púšťame. Maľuje geniálne. Pevnou rukou dokáže nakresliť koňa a zmestí sa mu.

FOTOGRAFIE ZO ŽIVOTA ĽUBA BELÁKA NÁJDETE V GALÉRII

Obdivuhodné, veď aj pán Popovič už má úctyhodný vek.

Je o nejaký ten rôčik starší odo mňa. Stále je aktívny. Robím mu k jeho filmu muziku s kompletným zvukovým plánom. Okrem toho mám výtvarné videnie a na počítači dokážem animovať. Aby ste si nemysleli, že je to so mnou úplne stratené. Len chytiť do ruky štetec, ceruzku či pero pre mňa nie je. Keď niečo napíšem rukou, nedokážem to po sebe prečítať.

Čím ste chceli byť, keď ste boli malý?

Vraj som chcel byť kŕmičom v zoo. Ako decku sa mi páčilo dávať zvieratkám žrať. Dokonca mám aj fotku s dvoma rysmi hneď po tom, ako sa narodili. Do zoo som chodieval často. Chcel som byť len kŕmičom, nie ošetrovateľom. To by už bolo náročné. Možno som túžil byť aj policajtom. Pamätám si to z jednej udalosti: Mal som opatrovateľku Oľgu Málikovú. Bola to otcova kamarátka z dediny a musela na mňa dávať pozor. Raz som jej zdrhol. Našla ma uprostred frekventovanej bratislavskej križovatky riadiť premávku. Doprava, doľava... Mal som asi 5 rokov.

Poslúchali vodiči?

To si už nepamätám.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
Janko sa stal principálom v divadle. Podnikanie mu, žiaľ, nevyšlo podľa predstáv, preto toto divadlo po 9 mesiacoch opustil.

Čo sa stalo? Kroner pôsobil ako rodený zabávač, v skutočnosti pred verejnosťou skrýval smútok

Ilustračná snímka

Priebeh kovidu závisí od 3 FAKTOROV: Patríte k tým viac ohrozeným?

Marylin Monroe venovala veľkú časť majetku psychoterapeutke.

Dedila aj psychoterapeutka: Neuveríte, komu všetkému MARYLIN MONROE odkázala svoj majetok

Ilustračné foto.

Zohrejte sa!

Jitka Zelenková

Má seniorský vek, ale neoddychuje doma: Takto si JITKA ZELENKOVÁ užíva zimu

Pach chlóru svedčí o čistej vode v bazéne. Je to pravda?

Pach chlóru svedčí o čistej vode v bazéne. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia