Rozprávame sa s ministrom zdravotníctva VLADIMÍROM LENGVARSKÝM (51).

Prišli ste na ministerstvo v čase, keď vládla koaličná kríza. Neodrádzal vás tento politický chaos? Na dôvažok sa javíte ako pragmatik, lenže ľudia v politike okolo vás sú iní. Igor Matovič je emotívny, „úraduje“ na Facebooku. Marek Krajčí rád rozprával o Duchu Svätom.

Neprišiel som na ministerstvo preto, aby som riešil politické otázky, ale zdravotníctvo. Venujem sa výlučne tejto oblasti, ostatné ma nezaujíma. Keď vyriešime pandémiu, čaká nás veľmi vážna úloha: optimalizácia siete nemocníc a plán obnovy. Je to pre mňa dôležitá úloha minimálne na rovnakej úrovni ako riešenie pandémie. Pri pandémii stačí iba správne nastaviť systém. Každá úloha má mať svojho pána. Preto treba komunikovať jasne, otvorene, aby sa mohli úlohy jednoduchšie plniť. Najhoršie je, keď nie sú jasné pokyny, čo treba robiť. Preto sa rád obklopujem pragmatickými ľuďmi. A na margo Facebooku poviem len toľko, že na tejto sociálnej sieti nemám ani vlastný profil.

Prišli ste z vojenského prostredia, zdá sa, že aj vaša rétorika je vojenská.

Spolu 33 rokov služby sa nedá vymazať. Ale bol som predovšetkým lekár, hoci v armáde. Čiže neorganizoval som prehliadky vojenským pochodovým krokom, ale priznávam, že som zástancom disciplíny a poriadku.

Igor Matovič sa verejne vyjadril, že vy ako minister „nasierate“ ľudí a na jeseň vám zmeria výkonnosť, čo sa týka očkovania. Cítite sa pod tlakom?

Nech meria. Tlak necítim, robím svoju prácu s čistým svedomím. Chápem, že zvonka to nevyzerá zaujímavo a mediálny obraz je taký, že ja a Igor Matovič máme prinajmenšom spory. Nie som tu na to, aby som hodnotil Igora Matoviča alebo sa s ním naťahoval. Ani to nikdy nebudem robiť. Mám iné úlohy než riešiť, čo o mne povedal Igor Matovič. Nie je to tak, že by som sedel roztrasený ako ratlík na gauči a rozoberal, čo kto o mne povedal.

Aká bude naša jeseň a kde vidí problém? Celý rozhovor s ministrom zdravotníctva nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život.

Diskusia