Obľúbená moderátorka a herečka Katka Brychtová (55) sa pripravuje na odchod milovanej dcéry a jej rodiny za veľkú mláku.

Čo nové máte v súkromí?

Pripravujem sa na výraznú životnú zmenu: 21. marca dcéra s rodinou naozaj odchádza do Ameriky zrejme na dlhodobý pobyt. Už je to tu. Samozrejme, že mi bude za nimi smutno, ale neberiem to tragicky, veď Leonko bude mať osem rokov, takže osem rokov som si ich tu užila. Beriem to ako ďalšiu prirodzenú etapu v živote, ale asi sa mi trošku život zmení...

Je pravda, že vás na to dcéra a zať postupne pripravovali.

Áno, presne tak. Vedela som o tom dlho. Veď dcéra so zaťom to naozaj plánovali dlhodobo. Mali v podstate odísť už pred rokom, ale teraz už odídu naozaj.

Ich cestu oddialil kovid?

Zať musel doštudovať a Katka riešila zelenú kartu, aby mohla vycestovať. Bol to zdĺhavý proces, ale veď aj u nás na Slovensku je náročné získať občianstvo...

Skvelé je, že tam majú za kým ísť, keďže tam žije zaťova rodina, tak­že na začiatok budú žiť u nich, keďže majú veľký dom a zároveň zať už má dohodnutú prácu v nemocnici.

On už má vybavenú prácu?

Áno, už má akceptáciu, kvôli tomu tam boli minulé leto. Bol to veľmi komplikovaný proces, ale prácu tam už má dohodnutú.

Katka so svojou rodinou.
Zdroj: Profimedia

Katka má predstavu, v akej oblasti by sa v Amerike mohla uchytiť?

Katka vyštudovala na Slovensku medzinárodné vzťahy a v Amerike scenáristiku. Nemá jazykovú bariéru. V angličtine je super, čiže jednak stále môže spolupracovať na diaľku so slovenskými televíziami a zároveň v minulosti pracovala na Tribeca Film Festivale, čo je filmový festival Roberta De Nira, a má tam kontakty a práve k tejto práci sa určite bude chcieť vrátiť.

Keď som spomenula angličtinu, uvedomila som si, že sa ju budem musieť učiť celý život. (Smiech.) Naše decká síce hovoria po slovensky výborne, ale budú čoraz viac a viac používať angličtinu, takže sa musím v tomto jazyku stále zdokonaľovať, aby som s nimi stíhala.

Plánuje dcéra s rodinou zostať v Amerike natrvalo?

Oni hovoria, že to bude na tri až päť rokov, ale uvidí sa, ako to bude. Možno aj preto, že sa plánujú vrátiť, ich odchod neberiem až tak tragicky. Katka by v rámci globalizácie mohla pracovať aj zo Slovenska a naše zdravotníctvo potrebuje lekárov ako soľ. Zať sa zlepšil v slovenčine a po skončení školy tu okamžite dostal pracovné ponuky. Ja sa teším, že s Katkou si aj na Slovensku nechávajú otvorené dvere, takže majú viacero možností.

A beriem to tak, že sa budem viac venovať aj ďalšej rodine, manželovi, svojej mame, a hlavne stále tu mám syna. Kubi síce žije v Prahe, ale predsa len bude bližšie. Takže určite budem chodievať častejšie do Prahy.

Večná optimistka Katka Brychtová prijíma životné zmeny s úsmevom na perách. Celý rozhovor nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život.

Diskusia