„Robert Fico sa už niekoľkokrát neúspešne pokúšal odísť politiky, lenže teraz mu to strach budúcnosti nedovolí,“ konštatuje pri hodnotení súčasnej politickej situácie rektor Vysokej školy politických spoločenských vied Kutnej Hore Tomáš Koziak (49).

Sme na začiatku roka. Prežije ho vládna koalícia rozkolísaná sústavnými politickými turbulenciami?

Prežije. Celkom určite. Keby sa rozpadla, bolo by to naozaj veľké prekvapenie.

Z čoho pramení vaša istota?

Lebo predčasné voľby by boli pre koaličné strany veľmi veľkým rizikom, že sa nemusia dostať nielen do novej vlády, ale ani do parlamentu. Cieľom každej politickej strany je získať politickú moc podielom na vláde a predčasné voľby by ich tej moci mohli zbaviť. Preto sa napriek všetkým nezhodám a vnútorným koaličným bojom vláda nerozpadne. Pre stranu Za ľudí by to bol napríklad takmer určite koniec pôsobenia vo vláde i v parlamente. OĽANO zaznamenalo za necelé dva roky stratu asi pätnásť percent voličov a výrazne poškodilo aj svoj koaličný potenciál. Zo súčasnej koalície by predčasné voľby azda najviac vyhovovali strane Sme rodina, lebo bude opäť veľmi rada drahou nevestou v akejkoľvek vláde.

Čo môže najviac ohroziť vládnu koalíciu?

Dôsledky pandémie. Drahšia bude elektrická energia, plyn, potraviny, hore pôjdu životné náklady. Hoci sa to udeje v celej Európe, zdražovanie bude vodou na mlyn populistických a extrémistických strán, ktoré cielia na najviac frustrovaných voličov. Vlna zdražovania a zhoršovanie životnej úrovne im zvýši voličské preferencie, budú využívať radikálnejšie spôsoby politického boja a to môže spoločnosť destabilizovať. No rozpad vládnej koalície to u nás zrejme nespôsobí. Isté však je, že Slovensko čaká búrlivý a zlý rok.

Kto je vo vládnej koalícii najslabším ohnivkom?

Koalícia má dokonca dve slabé ohnivká: Borisa Kollára a Igora Matoviča. Prvý ohrozuje kľúčový cieľ koalície – očistenie spoločnosti od korupcie a vplyvu privilegovanej skupiny „našich ľudí“. S ním sa to ťažko podarí dosiahnuť. A I. Matovič ohrozuje celkovú stabilitu koalície. Jeho pôsobenie vo vláde je veľkým sklamaním, čo sa prejavilo aj tým, že OĽANO prišlo za necelé dva roky o vyše pätnásť percent voličov. I. Matovič nevie robiť konštruktívnu politiku, je to typ politika dobrého azda na pôsobenie v opozícii, ale nie na premiérskom poste. Premiér musí vedieť spájať, koordinovať a komunikovať a v tomto I. Matovič úplne zlyhal. Má určite najväčší podiel zodpovednosti za zlú reputáciu vládnej koalície. To určite vplýva aj na zvládanie pandémie. Keď ľudia nedôverujú vláde, nedôverujú ani vládnym opatreniam.

Boris Kollár v televíznych debatách očividne kurizuje P. Pellegrinimu. Je to neprehliadnuteľný náznak ich možnej účasti vo vláde, ktorá vzíde z výsledkov budúcich parlamentných volieb?

Ich vzájomné nadbiehanie je úplne zjavné – a nielen v televíznych diskusných reláciách. B. Kollár nekritizuje P. Pellegriniho, a B. Kollára viac kritizujú koaliční partneri než P. Pellegrini. Signalizuje to, že predseda Hlasu-SD má vo výhľade B. Kollára ako spojenca v novej koalícii. Ich spojenectvo je veľmi pravdepodobné aj preto, lebo B. Kollár je ako politik veľmi flexibilný. Je napríklad veľmi opatrný, aj čo sa týka hodnotenia politického dedičstva, ktoré tu zanechal Smer a Ficove vlády.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia