Matej Drlička (46) sa za výroky, ktoré viedli k jeho odvolaniu z funkcie riaditeľa Slovenského národného divadla, ospravedlnil.

Ako je už verejne známe, na konferencii v Budapešti ste sa vyjadrili ironicky na adresu našich politikov. To sa dostalo na verejnosť a ako reakciu na to ste svoju funkciu sám ponúkli ministerke kultúry. Nebolo to s odstupom času podľa vás unáhlené riešenie?

Svoje sarkastické a neuvážené vyjadrenie v Budapešti ľutujem. Následné rozhodnutie ponúknuť demisiu neľutujem a nepovažujem ho za unáhlené. Myslím si, že je správne uznať si chybu a prijať za ňu zodpovednosť.

Rátali ste s tým, že sa to môže skončiť tak, ako sa to napokon skončilo, teda že o funkciu prídete?

Áno, pochopiteľne.

Médiami prebehla informácia, že záznam vyniesol na svetlo sveta poslanec Róbert Halák. Moderátorovi Norovi Dolinskému ste v relácii Karty na stôl povedali, že sa s ním roky poznáte, ale vaše vzťahy sa vystupňovali po výpovediach sólistov Opery SND. Aké sú aktuálne vaše vzťahy? Vydiskutovali ste si s ním túto záležitosť?

Spôsob, akým poslanec Robo Halák a niektorí jeho kolegovia poslanci zasahovali počas uplynulých mesiacov do mojej práce, sa nedá nazvať inak ako nekompetentnosť okorenená aroganciou štátnej moci. V čase, keď v Opere SND prebiehali personálne zmeny, som Robovi Halákovi volal a žiadal som ho o osobné stretnutie, na ktorom by som mu vysvetlil odborné a manažérske dôvody našich krokov. On vtedy odmietol s tým, že nás ako člen výboru požiada o určité informácie písomnou formou. Nasledovalo moje vypočutie na parlamentnom výbore pre kultúru a médiá, ktorého je pán Halák súčasťou. Po tomto výbore sme do parlamentu poslali ešte desiatky strán textov a grafov, ktoré jasne vysvetľovali správnosť a nevyhnutnosť personálnych zmien v opere. Žiaľ, nad zdravým rozumom a tvrdými dátami vyhrali vybičované emócie, falošný sociálny sentiment a klasické slovenské „kamarátšafty“.

To, akým spôsobom sa môj účelovo vystrihnutý výrok z malej odbornej konferencie v Budapešti v priebehu troch neskorých večerných hodín dostal k členom vlády a parlamentu, nemožno považovať za náhodu a ja to nemienim ďalej komentovať.
M. Drlička

Povedali by ste dnes slová, ktoré ste v Budapešti formulovali, inak?

Určite áno.

Potopa v SND? Exšéf Drlička o šikane a zákulisí odchodu. Čo plánuje ďalej sa dozviete v najnovšom vydaní týždenníka Život.

Diskusia