Producentka a prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Wanda Adamík Hrycová (43) hovorí, že národ bez kultúry je národ bez budúcnosti.

„Absencia kultúry v našom živote sa prejavuje všade okolo nás, v priamom prenose vidíme, ako naša spoločnosť hrubne, ako sa znižuje jej citlivosť, ako sa vulgarizuje jej verbálny aj neverbálny prejav. Prejavy našich politikov sú len zrkadlom našej spoločnosti, zvolili sme si ich sami a sú odrazom ducha nášho národa. Ducha, ktorého sme pred desiatkami rokov prestali pestovať.“ 

Azda najočakávanejším projektom, na ktorom pracujete, je seriál Slovania. Čítala som, že oň prejavil záujem Netflix. Takže ako to je? Odvysielajú ho najskôr na Netflixe, až potom na Jojke?

Veci sú v procese, a ako sa hovorí, kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič. Jediná istota je, že na Slovensku bude seriál vysielať televízia Joj, no kedy, to je otázka pre ňu.

Ako je to potom s Netflixom?

Je pravda, že Netflix je jeden z obchodných partnerov, s ktorým komunikujeme, rokovania sú však v začiatkoch. Korona zasiahla aj nás a trošku spomalila proces postprodukcie, dlhšie sme teda čakali na dokončenie seriálu. Rokovania môžu pokračovať, až keď si seriál pozrú, nikto nebude kupovať mačku vo vreci. Verím však, že o seriál bude v zahraničí záujem, a to nielen zo strany Netflixu, pretože je to naozaj prémiový produkt. Nič väčšie na našom území nevzniklo a myslím si, že dlho ani nevznikne.

Máte už informáciu o tom, kedy by Slovanov mohla pustiť Jojka na obrazovky?

Plánovanie programu závisí od viacerých faktorov, no je plne v kompetencii TV Joj. Jojka chcela seriál pôvodne odvysielať túto jeseň, ale vzhľadom na koronu sa rozhodla posunúť ho na neskôr. Či ho nasadí na jar alebo až budúcu jeseň, to vám v tejto chvíli neviem povedať.

Okrem seriálu máte aj iné projekty, rozhodne sa nenudíte.

Tak to teda nie, ja nudu nepoznám, to je pravda. (Smiech.)

Pracujete na filme Známi neznámi. Bol to dlhodobo plánovaný projekt alebo ide o akúsi reakciu na koronu?

Je to dôsledok frustrácie z korony. (Úsmev.) Keď 9. marca zavreli školy a škôlky, všetci sme sedeli doma a chodili sme maximálne do lesa. Ja som sa angažovala v rámci Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) a boja za podporu kultúrnych zamestnancov a ľudí, ktorí sú napojení na kultúrny sektor. Teda aj počas korony som pracovala. Frustrácia však bola pomerne dlhá a my sme si začali uvedomovať, čo urobí trojmesačný výpadok vo filmovom priemysle. V čase postupného uvoľňovania opatrení za mnou prišiel filmový distribútor Juraj Brocko spolu s Peťou Polnišovou s nápadom nakrútiť film a uviesť ho v kine na jeseň, keď bude ponuka amerických filmov v kinách pre koronu mizerná.

Tento nápad sa zdal na prvý pohľad nereálny, až šialený, pretože sme nemali nič – scenár, peniaze, hercov, štúdio, vôbec nič. Rozhodli sme sa však skúsiť šťastie a kúpiť taliansky scenár filmu Úplní cudzinci, ktorý je o siedmich hercoch a celý sa odohráva v jednom priestore. Povedali sme si, že pri troche šťastia a s dobrým plánovaním, uzavretým štábom a obmedzeným počtom ľudí by sme to mohli zvládnuť aj v čase zúriacej korony. A podarilo sa nám nemožné. Keď som sa pozerala do svojej mailovej schránky, prvý e-mail majiteľom práv išiel 22. mája, 17. júla sme mali hercov na prvej čítačke a 30. júla sme začali nakrúcať. Teším sa, lebo práve dnes sme schválili finálny zostrih a začíname postprodukciu.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Petra Polnišová

Prečo musí obľúbená herečka PETRA POLNIŠOVÁ riešiť otázky smrti?

Pezinok je okresné mesto, ktoré sa pre blízkosť Bratislavy stáva jej nocľahárňou.

Víno a ponožky pod Karpatmi: Pezinku chýba oceán. Uličky, ktoré by k nemu mohli viesť, má

Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

Zabavte sa s týždenníkom ŽIVOT :) Prinášame pondelkovú dávku humoru

Jon Cryer

JON CRYER zažil situáciu hodnú smoliara Alana z Dva a pol chlapa: Neuveríte, čo sa mu stalo

Nelipla na úspechu. Svoje povolanie v skutočnosti nechcela vykonávať a možno preto sa jej tak darilo.

Prvá dáma divadla EMÍLIA VÁŠÁRYOVÁ sa pretĺkla búrlivým manželstvom. V kom našla ideál muža?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia