Pracovné povinnosti, rodinné väzby, ale aj vytúžené dovolenky po niekoľkomesačnej domácej izolácii. Aké budú naše možnosti, cestovať do zahraničia, keď svet ešte stále trápi kovid? Na túto tému sa rozprávame so štátnym tajomníkom na ministerstve zahraničných vecí MARTINOM KLUSOM (40). 

Vláda nedávno schválila takzvaný cestovateľský semafor, ktorý vznikal aj s pomocou rezortu diplomacie.

Naša cestovná mapa je prvou fázou k tomu, aby sme sa priblížili k európskemu kovidovému certifikátu. Ten by sme mali mať k dispozícii koncom júna. Cestovateľský semafor, inými slovami, cestovná mapa je vlastne návrh konzília, v ktorom dôležité slovo mali odborníci na epidémie. Vznik mapy sprevádzala veľká diskusia a prijímanie kompromisov. Diskutovali sme, ktorá krajina má mať akú farbu a ako by mal vyzerať návrat z jednotlivých štátov domov. S prihliadnutím na nastávajúci európsky kovidový certifikát sú zelené všetky krajiny Európskej únie a zároveň krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru ako Nórsko, Island, Lichtenštajnsko. Problémom bolo, ako postupovať v prípade zaoceánskych a východoázijských krajín. Kanada a USA sú zatiaľ červené krajiny. Predpokladáme však, že pre očkovanie a pokles chorých je otázkou niekoľkých týždňov, kedy budú tieto krajiny zelené. Problematicky vyzerala naša diskusia o Spojenom kráľovstve. Z hľadiska kultúrnych a občianskych väzieb je to pre nás dôležitá krajina. Žije tam stotisícová slovenská komunita. Na našej mape sa táto krajina objavila ako čierna vinou indických mutácií. Podľa posledných správ sú však vakcíny účinné aj na tieto mutácie. Tamojšia vláda sa okrem toho snaží dostať situáciu pod kontrolu, som za to, aby sa z čiernej stala minimálne červenou krajinou. Každý pondelok by konzílium malo mapu prehodnocovať, veríme, že zelených krajín bude pribúdať.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Zatiaľ však cestovateľská mapa nepôsobí až tak optimisticky, je na nej veľa čiernej farby.

Pravda je však aj to, že na rozdiel od leta 2020 máme k dispozícii vakcíny. Na príklade Izraela a USA, kde je to očkovanie rýchlejšie než u nás na starom kontinente, vidíme, že to zaberá. Treba zdôrazniť, že pri značení krajín čiernou sme brali do úvahy aj verifikáciu dát a mieru zaočkovanosti. Niektoré krajiny, napríklad v Latinskej Amerike či v Afrike, vykazujú síce slušné čísla, ale realita môže byť úplne iná. Napríklad Tanzánia, kam niektorí Slováci cestujú v lete. Je ťažké dôverovať jej číslam, keď že samotný prezident mal ku kovidu zvláštny postoj a nakoniec na túto chorobu aj zomrel. Boli sme jednoznačne opatrní, hlavným heslom bolo ponáhľať sa pomaly, aby sme nedospeli k situácii ako vlani v lete. Mali sme relatívne voľné leto a potom sa na jeseň prevalila druhá vlna, ktorá mala fatálne následky. Toto sa už nesmie opakovať.

Rozhovor pokračuje na následujúcej strane

Diskusia