Oliver Andrásy (65) mal kedysi pod palcom mimoriadne úspešnú reláciu Dereš. Ako si spomína nielen na toto obdobie? Akí boli politici, ktorých do tohto projektu pozýval?

Na Markíze ste mali úspešnú reláciu Dereš. Ako dobre ste na základe toho spoznali vtedajších politikov?

Je pravda, že práve vďaka tejto relácii som mal možnosť spoznať politikov bližšie. Voviedli ma trošku do zákulisia politického diania aj mi objasnili, ako to tam funguje. Oni otázky nikdy pred začiatkom relácie nevideli, ale vždy pred samotným nakrúcaním sme sa spolu stretli, rozprávali sme sa asi hodinku-dve medzi štyrmi očami, kde mi mohli povedať viac ako pred kamerami. S niektorými som mal aj kamarátske vzťahy.

Ktorý politik bol najžoviál­nejší?

Našou hviezdou bol vždy Béla Bugár (64), ktorý bol mimoriadne vtipný a vedel osloviť divákov. Veľmi dobrý bol napríklad aj Mikuláš Dzurinda (68), ktorý strašne dlho odolával. Nechcel k nám prísť účinkovať, ale nakoniec prišiel a bol famózny. Až pri čítaní knihy Mariána Leška som zistil, že Mikuláš Dzurinda sa kedysi hlásil na herectvo v rámci VŠMU, no nevzali ho. Bol to teda neúspešný herec, ktorý však mal herectvo v sebe. Viete, niektorí umelci – je ich len zopár – majú schopnosť vytiahnuť z publika energiu a použiť ju vo svoj prospech. Je to obrovské umenie a toto mal aj Mikuláš Dzurinda.

Mikuláš Dzurinda, Robert Fico
Zdroj: archiv

Ktorí politici neboli až takí vtipní?

Peter Weiss (70) začal v zábavnom programe rozprávať o hladujúcich deťoch na Orave, čo nevypálilo dobre. Humor v sebe nemal ani Robert Fico (58) na rozdiel od Roberta Kaliňáka (51), ktorý bol naozaj vtipný.

Politická satira dnes na televíznych obrazovkách chýba. Nie je už o ňu záujem?

Ja tvrdím, že je to preto, lebo žijeme vo veľmi komplikovanej politickej situácii. Kedysi to bolo tak, že Mečiar bol zlý a Dzurinda dobrý, ale teraz je to zložité. Človek sa v tom nevyzná. Ani ja sám ešte vôbec neviem, koho budem voliť. Čiže robiť v takejto situácii politickú satiru sa nedá. To je ako napísať rozprávku, kde sú všetky postavy negatívne, ale tam predsa musí byť na vyváženie dobro. Keď sú v rozprávke všetci zlí, už to nie je rozprávka, ale horor. (Smiech.)

VRÁTIL BY SA EŠTE ANDRASY NA TELEVÍZNE OBRAZOVKY? CELÝ ROZHOVOR NÁJDETE V AKTUÁLNOM VYDANÍ ŽIVOTA!

POZRITE SA, AKO ŽIJE HUMORISTA! FOTKY NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia