Prezidentka Zuzana Čaputová (48) bola na nedávnej klimatickej konferencii v Glasgowe príkladom pre všetkých. Nadviazala tam aj silné kontakty s britskou monarchiou.
V rámci svetovej reprezentácie Slovenska sme si vďaka našej hlave štátu opäť pripísali plusové body. Zuzana Čaputová odletela v posledný októbrový deň na klimatickú konferenciu COP26 v škótskom Glasgowe (najvýznamnejšie globálne klimatické fórum od prijatia Parížskej klimatickej dohody v roku 2015, pozn. red.), kde sa zišli svetoví lídri, aby prerokovali klimatické zmeny a dôsledky globálneho otepľovania. Slovenská prezidentka chcela na medzinárodnom fóre zastúpiť najmä hlasy mladých ľudí. „Čas je veľmi dôležitý. Je dobré, že sa hlásime k európskym klimatickým cieľom. Naše stratégie a plány však zatiaľ tento záväzok úplne nereflektujú. Preto musíme pridať. Potrebujeme konkrétny a reálny plán, ako klimatické ciele dosiahnuť, aby mladí ľudia v budúcnosti nedoplatili na naše rozhodnutia,“ skonštatovala krátko pred svojou cestou.
Kvôli eliminácii uhlíkovej stopy odmietla použiť vládny špeciál a priletela komerčnou linkou z Viedne. Paradoxné je, že mnohí politici a významní zúčastnení sa na samit prepravili súkromnými lietadlami. Medzi inými aj americký prezident Joe Biden (78), princ Charles (72), britský premiér Boris Johnson (57) či šéf Amazonu Jeff Bezos (57). Podľa Daily Mail spôsobilo asi štyristo osobných prúdových lietadiel na oblohe „dopravné zápchy“, ktoré viedli k tomu, že prázdne lietadlá museli nalietať aj o päťdesiat kilometrov viac, aby si našli miesto pre pristátie.
Ľudia na márnivé správanie prítomných reagovali prostredníctvom sociálnych sietí mimoriadne kriticky. Na uštipačné slová širokých más vo svojom príhovore zareagovala slovenská prezidentka slovami: „Uhlíková stopa lietadiel, ktorými sme prileteli, nesmie byť jediným z výstupov tohtoročnej konferencie.“ Zároveň vyzvala svetové mocnosti, aby prijali konkrétne záväzky. „Máme rôzne štartovacie pozície a cesty rozvoja, ale máme jeden spoločný cieľ: zachovať našu planétu. Poďme podľa toho konať,“ doplnila, čím na seba strhla všetku pozornosť.
Z. Čaputová svetových lídrov vyzvala, aby podnikli rázne kroky pre záchranu planéty. „Teraz alebo nikdy,“ povedala. Nemala pritom na mysli len EÚ, ale aj ďalšie bohaté krajiny, ktoré rovnako nesú zodpovednosť za súčasnú krízu. „Musíme sa na tom podieľať všetci vrátane tých štátov, ktorých najvyšší predstavitelia v Glasgowe nie sú,“ uviedla, narážajúc na Rusko, Čínu či Turecko, ktoré patria k najväčším svetovým producentom skleníkových plynov, no ich zástupcovia na klimatickú konferenciu nedorazili.
Pokračovanie na ďalšej strane...