Ak šport formuje osobnosť, v prípade znevýhodnených ľudí to platí dvojnásobne. Pre Vandu Kračunovú (20) je plávanie zmyslom života a zďaleka pritom nejde len o jej veľké medaily.
Nebyť vážneho zásahu osudu, život tejto sympatickej rodinky z malej obce Gočovo v gemerskom regióne by zrejme vyzeral celkom inak. V niečom by bol možno bohatší a bezstarostnejší, ale na druhej strane by Martin a Erika Kračunovci o veľa radostí a emotívnych chvíľ prišli. Ich dcéra Vanda ukazuje svoju izbu plnú pohárov a medailí, ktoré vybojovala na plaveckých pretekoch doma aj v zahraničí. Dokonca sa pochváli, že má frajera! A nie hocikoho – veď aj westernový jazdec Filip Graňo, ktorého sme pred časom navštívili tiež, patrí v kategórii športovcov s Downovým syndrómom medzi svetovú extratriedu.
Odmalička medzi zdravými
Spočiatku nič nenasvedčovalo tomu, že by Vanda nemala prísť na svet zdravá. „Tehotenstvo bolo v poriadku, krvné testy v norme. Až po pôrode, ktorý prebehol predčasne, si lekári všimli, že niečo nie je v poriadku. Testy napokon potvrdili Downov syndróm. Mne osobne trvalo asi rok, kým som sa s týmto faktom vyrovnala. Samozrejme, prišlo aj na porovnávanie, ako sa Vanda vyvíja oproti zdravým deťom, a na otázky prečo. Ako však išiel čas, videli sme, že sa to dá. Päťkrát denne sme cvičili Vojtovu metódu a odmalička sme sa snažili Vandu čo najviac integrovať. Škôlku aj základnú školu absolvovala medzi zdravými deťmi, učivo sme doma stíhali dobiehať. Až na druhom stupni v Nižnej Slanej využívala pomoc asistentky,“ hovorí Vandina mama Erika.
ĎALŠIE FOTOGRAFIE VANDY KRAČUNOVEJ A JEJ RODINY NÁJDETE V GALÉRIIZ plaviek do neoprénu
Ako desaťročná sa naučila základy plávania tak, aby sa neutopila. O štyri roky neskôr, hoci plánované to určite nebolo, začala svoju úspešnú športovú kariéru. „Keďže deti s takouto diagnózou majú tendenciu zaobľovať sa, vraveli sme si, že skúsime nejaký šport. V Trenčíne vtedy organizovali plavecké preteky pre deti s Downovým syndrómom, tak sme ju prihlásili a hneď sa jej podarilo vyhrať jej kategóriu. Keďže sa jej to zapáčilo, dohodli sme sa, že bude robiť plávanie súťažne,“ hovorí Martin Kračun, ktorý sa vtedy začal obzerať po najbližšom bazéne. Keďže v Rožňave nie je, voľba padla na Spišskú Novú Ves a tamojší klub s trénerkou Elenou Stankovou, ktorá Vandu zobrala na individuálne tréningy.
Takto sa navzájom spoznávali štyri roky, až kým neprišla pandémia koronavírusu. Tá znamenala vo Vandinej kariére akýsi predel. „Plaváreň v Spišskej Novej Vsi ostala dlhšie zavretá, aj z dôvodu rekonštrukcie. Výpadok tréningu vo vode sme riešili tak, že sme kúpili neoprén, sprievodný čln a plávali sme v nádrži v Teplom Vrchu,“ vracia sa Martin Kračun do pomerne dobrodružného obdobia. V tom čase už jeho dcéra patrila vo svojej kategórii medzi absolútnu svetovú špičku. V roku 2019 sa stala dvojnásobnou zlatou medailistkou na svetových letných hrách Špeciálnych olympiád v Abú Zabí, kde sa predstavilo 7 500 športovcov zo 192 krajín. Rodičia to všetko aj s patričnými emóciami vychutnali naživo.
Článok pokračuje na ďalšej strane.