Ničivé zemetrasenie v Turecku a Sýrii si vyžiadalo už viac ako 11 200 obetí, pričom ich počet ešte môže narastať.

Záchranári robia maximum, čo je v ich silách. Pracujú nonstop. Internetom sa šíria rôzne videá a fotografie, ako vyťahujú spod sutín maličké deti. Hotovým zázrakom bola záchrana novorodeniatka na severe Sýrie, ktoré bolo ešte spojené so svojou mamičkou pupočnou šnúrou. Žiaľ,  z dievčatka je sirota, nakoľko jej celá rodina zomrela v dôsledku ničivého zemetrasenia.

Jej stav je momentálne stabilizovaný, hoci po prevoze do nemocnice na tom nebola dobre. Bola silno podchladená a mala niekoľko modrín a tržných rán. Ako informovala TASR, nemocničný personál dal maličkému bábätku meno Ája - v preklade zázrak.  Mimoriadne silným momentom bola taktiež záchrana len dvojmesačného bábätka. Na videu je vidieť, ako si ho záchranár držal silno pri hrudi a zakrýval ho svojou bundou. Zachránili ho v provincii Hatay a už je, našťastie, v bezpečí. 

Dnes si však všetky srdcia sveta získala iba 7-ročná hrdinka. Záchranári dostali spod trosiek maličkého chlapca a jeho staršiu sestričku. Práve ona držala dlhých 17 hodín ruku nad jeho hlavou, aby ho ochránila pred sutinami. Emotívnu fotografiu zdieľal na Twitteri zástupca OSN Mohamad Safa. „Sedemročné dievča, ktoré držalo ruku na hlave svojho malého brata, aby ho chránilo, kým boli 17 hodín pod troskami, to zvládlo. Vidím, že to nikto nezdieľa. Keby bola mŕtva, zdieľali by to všetci. Zdieľajme aj pozitivitu,“ odkázal na sociálnej sieti Safa.

FOTKY K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Zdroj: TASR, Život

Diskusia