Jej nemecký názov bol Honneshau. Po vysídlení obyvateľov nemeckej národnostnej menšiny v roku 1945 v nej zostalo žiť z pôvodných obyvateľov len 5 percent. Na Slovensku nájdete až tri obce s názvom LÚČKY, jedna z nich sa ukrýva v Kremnických vrchoch. A stojí za objavenie.

Nie všetky slovenské obce majú jedinečné názvy. Existujú obce, ktorých názvy sú rovnaké. Z 2 927 vidieckych obcí, miest a mestských častí u nás nájdete až 205 takých, ktoré nemajú jedinečný názov a delia si ho s inou, či dokonca viacerými obcami. V zozname obcí Slovenska sú zaevidované až tri obce s názvom Lúčky. Jedna sa nachádza v okrese Ružomberok, druhú nájdete v Michalovskom okrese a tretia, tá, ktorú vám dnes predstavíme, leží v okrese Žiar nad Hronom.

Priznám sa hneď v úvode. Len málo miest na tomto svete mi prirástlo k srdcu tak ako táto nenápadná dedinka. Poznám ju od detstva, trávil som tu prázdniny, hrával futbal, liezol na čerešne, ktoré lemujú cestu do obce, prežíval som tu prvé detské lásky a neskôr aj tie veľké skutočné. Dodnes tu mám spolužiakov a mnohých skvelých priateľov. Pred rokmi som práve tu počas svojich expedícií fotil medvede a plaché rysy, neskôr v rámci ekologického výskumu mapoval vzácne biotopy, rastliny i zvieratá.

Poznám tunajších ľudí, chatárov i komunitu, ktorá sa v miestnej Oáze stretáva. Jednoducho to tu mám rád, cítim sa tu ako doma. Prvý názov obce bol Willa sancti Joannes (dedina svätého Jána). Písomne je prvý raz uvedená v roku 1429, keď vtedajší panovník Žigmund Luxemburský dal do zálohy mestu Kremnica štyri okolité obce, ktoré dovtedy patrili kráľovskej komore, a to Willa sancti Michaelis (Kunešov), Willa Sclavorum (Horná Ves), Schwabendorf (Dolná Ves) a Willa sancti Joannes (Lúčky). Požičal si od mesta Kremnica viac ako 17-tisíc zlatých dukátov a ako zálohu ponúkol práve tieto štyri obce.

Z poddanského zväzku mesta boli uvoľnené až v roku 1848, dovtedy musela každá rodina žijúca v týchto obciach odpracovať každoročne 12 dní bezplatne v prospech mesta. Prvými obyvateľmi boli baníci z nemecky hovoriacich krajín. Osídlenie stredného Slovenska nemeckými kolonistami podnietili uhorskí králi, aby rozvíjali ťažbu nerastného bohatstva. V Slovenskom stredohorí, kde sa vplyvom treťohornej vulkanickej činnosti vytvorili ložiská drahých kovov, boli v 13. až 14. storočí založené banské mestá.

Neskôr sa v písomnostiach obec spomína ako Hannushaw, Hannshey, Lúčka (1808) a nakoniec od roku 1920 ako Lúčky. Podľa odhadov v nej v roku 1450 žilo okolo 600 obyvateľov, z toho asi 230 baníkov. Neskôr sa miestni obyvatelia živili nielen baníctvom, ale aj poľnohospodárstvom a čipkárstvom. V roku 1893 tu bola založená Štátna čipkárska dielňa, ktorej budova sa zachovala dodnes a je vyhlásená za kultúrnu pamiatku. Čipky sa tu paličkovali až do konca druhej svetovej vojny, keď bolo nemecké obyvateľstvo vysídlené a z pôvodných obyvateľov zostalo v obci asi 5 percent.

Lúčky

Prvá písomná zmienka: 1429

 

Lokalizácia: Banskobystrický kraj, okres Žiar nad Hronom, orografický celok Kremnické vrchy

 

Počet obyvateľov: 191

 

Počet obyvateľov nad 15 rokov: 168

 

Počet obyvateľov do 15 rokov: 23

 

Vývoj nezamestnanosti v okrese:

  • 2013 – 14,61 %;
  • 2014 – 13,34 %;
  • 2015 – 10,86 %;
  • 2016 – 8,6 %;
  • 2017 – 5,66 %;
  • 2018 – 4,24 %;
  • 2019 (november) – 4,22 %

Voda nad zlato

Malej obci ukrytej v Kremnických vrchoch šéfuje Vladimír Závadský (43). Na stoličke starostu je prvé volebné obdobie, ale vo veciach má jasno.

„Jednou z mojich priorít je vybudovanie infraštruktúry a vodovodu, ktorý už bol v minulosti riešený, ale nedoriešený. Dotiahnutý je asi kilometer nad dedinu. A, samozrejme, na rade budú ďalšie projekty. Predpokladám, že po doriešení týchto nedostatkov o život v našej obci prejavia záujem aj mladé rodiny. So stavebnými pozemkami v obci nie je problém, aj keď sú väčšinou v súkromnom vlastníctve. Niekoľko domov je tu aj dnes na predaj, vďaka svojej polohe a krásnej prírode sme zaujímavou lokalitou aj pre chatárov.“

Ako jednu z nevýhod tejto krásnej obce vidí menší počet obyvateľov. „Na výšku podielových daní pre obec má vplyv niekoľko faktorov, medzi nimi aj počet obyvateľov s trvalým pobytom v obci. Dnes hospodárime s rozpočtom okolo 50-tisíc eur a veľmi dobre vieme, čo si dovoliť môžeme a čo nie. Som však rád, že ešte tu medzi ľuďmi pretrváva záujem zúčastňovať sa na brigádach a dobrovoľníckej činnosti, ako sú kosenie cintorína či čistenie futbalového ihriska,“ hovorí starosta.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Krivdy a závisť z minulosti neobchádzajú ani život známych osobností. Niektoré nemali byť nikdy odhalené

Tichá vojna v šoubiznise! Krivda a závisť neobišli Turjanovú, Šoralovú ani Bohdalovú

Populárne články
Daniela Peštová a Pavol Habera

Nevera, rozvod a ťažká minulosť: HABERA a PEŠTOVÁ sú dôkazom pravej lásky!

Krivdy a závisť z minulosti neobchádzajú ani život známych osobností. Niektoré nemali byť nikdy odhalené

Tichá vojna v šoubiznise! Krivda a závisť neobišli Turjanovú, Šoralovú ani Bohdalovú

Fanúšikovia sa rozplývali nad širokým a prirodzeným úsmevom LOUISA na vianočnej pohľadnici.

Najmladšiemu synovi WILLIAMA a KATE sa ušlo málo pozornosti. Prečo je to tak?

OĽGA APOLENÍKOVÁ sa teší zo svojej farmy. Keď začínala, prorokovali jej, že vydrží sotva pár mesiacov.

Salašu v Pružine bačuje žena: Predpovedali jej neúspech, s ovečkami pracuje už sedemnásť rokov

Ilustračná snímka

Vždy sa bál lietať, kým neprišla veľká láska. Stala sa mu osudnou?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia