Katalánsko – to nie je len známa metropola s ešte známejším futbalovým veľkoklubom či pláže Costa Brava. Z víru divokých osláv a karnevalov sme sa vybrali po stopách slávnych umelcov a na potulky divokými horami.

Väčšine z nás sa pri vyslovení názvu tohto územia na severovýchode Španielska vybaví metropola tejto autonómnej oblasti – Barcelona. Bezpochyby má čo ponúknuť a stojí za viacdňovú návštevu.

Ikonická, dodnes nedostavaná katedrála La Sagrada Familia a mnoho ďalších stavieb Antonia Gaudího patrí k unikátom a v takej veľkej miere ich nenájdete nikde inde na svete. Pre futbalových fanúšikov je zas zážitkom štadión Camp Nou, ktorý si môžete pozrieť zvonka aj zvnútra spolu s múzeom klubu FC Barcelona.

Nie každý však vie, že Katalánsko ponúka oveľa viac. Pokiaľ plánujete dlhší výlet a okrem Barcelony chcete spoznať aj iné kúty krajiny, existuje viacero tipov, kam sa vybrať.

Najpohodlnejším a zároveň najefektívnejším spôsobom prepravy, pri ktorom ušetríte množstvo času stráveného čakaním, plánovaním a hľadaním spojov, je jednoznačne auto. Ceny požičovní nie sú až také vysoké, ako by sme v krajine s drahšími službami predpokladali. Všetko závisí od dĺžky pobytu a luxusu, ktorý si chcete dopriať.

Orientačná cena pre malé auto strednej triedy na tri dni je asi 130 eur plus benzín. Takúto možnosť cestovania som uvítal najmä na niektorých miestach v Pyrenejach, kam nie je možné dostať sa spojmi. Pokiaľ navyše chcete stihnúť viacero miest za kratší čas, práve auto je ideálnym pomocníkom.

Pochod demonštrantov za katalánsku nezávislosť do Barcelony počas generálneho štrajku 18. októbra 2019.
Pochod demonštrantov za katalánsku nezávislosť do Barcelony počas generálneho štrajku 18. októbra 2019.
Zdroj: Archív NMH

V diabolskom sprievode

Dovolenkári a milovníci plážového leňošenia ocenia široké možnosti pobrežia Costa Brava tiahnuceho sa od letoviska Blanes až k severným hraniciam s Francúzskom. Nachádza sa tu množstvo väčších i menších miest a dediniek s pieskovými plážami a skalnatými bralami tvoriacimi unikátnu scenériu.

Od Blanes pokračuje pobrežie ďalej južným smerom k Barcelone a i tu možno nájsť ideálne miesto na dovolenku. S rodinou som sa rozhodol stráviť pár dní v mestečku Sant Pol de Mar vzdialenom len dva kilometre od známejšej dovolenkovej destinácie Calella.

Možností ubytovania je tu síce menej ako v Calelle, no môžete zažiť o to autentickejšiu atmosféru malého mesta bez množstva turistov. Každé leto sa tu koná Festa Major de Sant Jaume – bohaté oslavy mesta ponúkajúce najrôznejší program, trvajúce asi týždeň.

Otvorenie osláv bolo na námestíčku pred radnicou a po príhovore primátora nasledovalo divadlo a rozdávali sa koláče a šampanské zadarmo. Španieli sú známi svojím južanským temperamentom, otvorenosťou a chuťou oslavovať a ani Katalánsko nie je výnimkou.

Mali sme možnosť zažiť sprievod satana a ďalších diabolských postavičiek s petardami, ohňom a svetlicami, pochodujúci za zvukov divokého bubnovania uličkami centra mesta. Sprievod bol obklopený burácajúcim davom nadšených ľudí a akcia trvala asi hodinu.

Ďalší deň bol na programe Ball dels Gegants – karneval obrov v kráľovskom oblečení, ktorí tancujú tradičné tance a prechádzajú ulicami mesta. Okrem týchto akcií sa v rámci celej týždňovej fiesty konajú koncerty, detské zábavné aktivity či večierky nielen pre mládež.

Promenáda obrov počas fiesty v Sant Pol de Mar.
Promenáda obrov počas fiesty v Sant Pol de Mar.
Zdroj: Daniel Kéry

Panoráma z hradieb

Spojenie Barcelony a bližšieho okolia je možné aj vďaka sieti vlakových liniek Cercanías, ktorými sa pohodlne dostanete napríklad z letiska po pobreží do Sant Pol de Mar či Blanes.

Tie sú prepojené s ďalšími linkami a vlakom sa dá dostať napríklad do Girony – mesta, ktorého história siaha až do obdobia starovekého Ríma.

Počas svojho dlhého formovania Girona prešla mnohými vplyvmi a nájdeme tu príklady najrôznejších architektonických štýlov. Medzi najvzácnejšie patria mestské hradby postavené v 1. storočí pred naším letopočtom, ktoré chránia mesto stovky rokov. Časť z nich je stále zachovaná a sú výborným miestom na prechádzku s výhľadom na panorámu mesta a jeho okolia.

Srdcom mesta je Plaça de la Independència (Námestie nezávislosti) s množstvom kaviarní a reštaurácií. Vydať sa odtiaľto môžete malebnými uličkami či nábrežím rieky Ter pretekajúcej priamo centrom mesta.

Dominantu Girony tvorí veľká gotická katedrála, navštíviť sa oplatí aj benediktínske opátstvo Sant Pere de Galligants v románskom štýle či viaceré múzeá histórie. Ako útočisko pred letným slnkom poslúžia rozsiahle záhrady Jardins de la Devesa – všetko v pešom dosahu od úplného centra.

Ilustračná snímka

Do úst nevložia ani kúsok mäsa! TIETO HVIEZDY prepadli VEGÁNSTVU

Populárne články
Viera Szijartová na JIS pľúcneho oddelenia pracuje dvanásť rokov.

Sestrička z kovidovej JIS pracuje v kuse od októbra: Vidím, ako sa dusia moji rovesníci!

Medzi Meghan a Buckinghamským palácom to vrie: Hádžu na seba špinu. Na čej strane je pravda?

Medzi Meghan a Buckinghamským palácom to vrie: Hádžu na seba špinu. Na čej strane je pravda?

Starosta MARIÁN MURÍN nám cituje z listu, ktorý posielajú premiérovi.

Oravčania píšu premiérovi: Pustite naše deti do škôl

Profesor Krčméry pracuje v prvej línii, zúčastňuje sa na testovaní.

Máme tu novú epidémiu: Prečo podľa Krčméryho stále nevidíme výsledky lockdownu?

Separ a Tina s deťmi.

Opäť spolu? SEPAR vzal TINU aj s deťmi na luxusnú dovolenku do Dubaja

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia