Kedysi lovili svoj poklad z mora, dnes im vyviera zo zeme a vedia si ho dokonale užívať. Bahrajn nasiaknutý čiernym zlatom, ale aj kontrastom stáročí, vôní, chutí či rás napreduje míľovými krokmi.

Dubaj, Abú Zabí a v poslednom čase už aj Omán patria k bežným destináciám v Perzskom zálive, Katar sa o necelé dva roky predvedie pred svetom počas futbalových majstrovstiev. Svoju cestu na výslnie si rýchlo razí aj malý ostrovček v zálive menom Bahrajn. Ak pootvoríte jeho orientálne dvere, zostanete prekvapení, koľko krásy sa tu skrýva. Starobylé ruiny civilizácií, pevnosti, dedičstvo perál a moderná Manáma s mrakodrapmi. Bahrajn je destináciou, o ktorej ešte budeme počuť.

Bahrajn

Dlhým menom Bahrajnské kráľovstvo je ostrovný štát v Perzskom zálive. Leží na 33 piesočnatých ostrovoch pri pobreží Saudskej Arábie a Kataru. Hlavný ostrov je nazvaný rovnako ako celá krajina – Bahrajn. Na celkovej ploche krajiny s rozlohou 665 km2 žije niečo vyše 1,4 milióna obyvateľov.

 

V krajine spolunažíva viacero národností. Miešanci domorodcov tvoria 49 % obyvateľstva, nasledujú Indovia (23 %), Bengálčania (10 %). Arabi (6 %), Iránci (5 %), Pakistanci a Filipínci (4 %).

 

Hlavnou náboženskou skupinou sú šiiti. Ide o jednu z najobľúbenejších turistických destinácií na Blízkom východe, ktorú ročne navštívia asi 2 milióny zahraničných turistov prevažne z arabských krajín ležiacich na pobreží Arabského zálivu.

Babylon tvárí a jazykov

Hlavné mesto Manáma je zvláštnou metropolou, zmieta sa niekde na polceste medzi starým mestom posiatym bazárovými štvrťami a supermodernými projektmi s mrakodrapmi. Za historickou bránou Bab al Bahrajn pulzuje stará Manáma nasiaknutá orientálnou kultúrou a spleťou ľudí. Aj brána prešla rekonštrukciou, podobne ako viacero starých budov mesta. Kedysi dávno tu stála policajná stanica a pozorné oči strážcov zákona si premeriavali ľudí prichádzajúcich na bazár. Tradíciu zachovali dodnes, no policajti skôr hľadia do mobilných telefónov.

Starú Manámu charakterizuje trhovisko pohlcujúce celú štvrť. Tovaru dominujú šaty, topánky, arabské odevy, abáje pre ženy, šatky, domáce potreby, nepotrebné drobnosti, ale cítiť tu aj ťažkú vôňu orientálnych parfumov, koreniny, sladký kardamóm, škoricu a do nosa udrie aj nezameniteľná vôňa vyprážaného jedla. Predavači sú väčšinou z Indie, Bangladéša alebo Pakistanu. Podobne ako Spojené arabské emiráty, Katar či Omán, aj Bahrajn sa spolieha na „gastarbeitrov“ z indického subkontinentu. Bez nich by sa ekonomika a fungovanie krajiny rozpadli. Je to však príjemný babylon tvárí a jazykov.

Na rohu ulice si dáte horúci karak čaj s mliekom a cukrom, v malom bistre samosy či čát masalu a na večeru dokonalý arabský kebab z mletého jahňacieho mäsa. Bazárom sa túlajú aj domáci. Často vidíte niekoľko žien v čiernych abájach s kŕdľom detí pod nohami, ako prečesávajú obchodíky a hádajú sa pri zjednávaní cien.

Domáci však skôr než bazárové uličky uprednostňujú sterilné obchodné centrá. Souk Manáma je prešpikovaný niekoľkými mešitami, a keď sa ozve zvolávanie na modlitbu ťahavým hlasom muezína, mnohí nasledujú hlas a miznú v prítmí mešity. Islam hrá prvé husle, no ak sa tu ocitnete v nedeľu a nazriete do katolíckeho kostola, nebudete si mať kam sadnúť. Kostolov je tu viacero a ukazuje to na toleranciu Bahrajnu v končinách, kde jej z historického pohľadu nebolo na rozdávanie.

Ranná hostina v starom meste

Najkrajší začiatok dňa v Manáme zažijete v podniku zvanom Haji’s Cafe, ktorý tu stojí od roku 1950. Kultovejšieho miesta tu niet. Za 70 rokov svojej existencie videl, ako sa z malého nepatrného mesta živiaceho sa perlami premenila Manáma na moderné arabské centrum. To, že ste spravili dobre, ak ste sem prišli na raňajky, vám potvrdia davy ľudí. Najmä domáci sa sem s rodinami chodia naraňajkovať. Tradičné bahrajnské ranné menu je bohaté, na stole pristáva jedna miska za druhou.

Fazuľky v rajčinovej omáčke, omelety, kúsky mäsa duseného v karí omáčke, kaša s opraženou cibuľkou. Tradičnou špecialitou je balaleet – sladké rezance, z ktorých cítiť škoricu, hrozienka a podávajú sa s volským okom. Zo všetkého trochu, no pri správnom namiešaní to chutí výborne. Hneď ako sa skončí staré mesto, objavia sa pred očami vysokánske budovy. Tu sa začína Manáma 21. storočia. Budovy sa predháňajú, ktorá bude bližšie k oblakom, tucet žeriavov sa chystá zamiešať karty, no všetky pohľady „ukradne“ Svetové obchodné centrum v Bahrajne.

Patrí medzi najikonickejšie stavby tejto časti zálivu a nestratilo by sa ani v Dubaji. Z diaľky totiž pripomína obrovskú pyramídu vysokú 240 metrov, ktorú presekli na polovicu a prepojili troma velikánskymi vrtuľami. Tie zachytávajú vietor a pre celú budovu vyrábajú elektrickú energiu. Nie je však jedinou unikátnou stavbou. Na okraji ostrova stojí opera aj národné múzeum plné pokladov a pohľad zaujme aj veľká moderná mešita al-Fátih s dvomi minaretmi.

Pätnásť minút chôdze od mešity sa ocitnete v štvrti s množstvom reštaurácií, podnikov, barov a diskoték, kde nie je problém natrafiť na alkohol. V Bahrajne je legálny. „Preto k nám chodí toľko Saudov,“ smeje sa Rafi z recepcie hotela. Stačí prejsť cez most a zo svojho konzervatívneho kráľovstva sa ocitnú v ríši divov a divokých víkendov. Lepšie miesta na nočnú zábavu, ako sú Manáma a Bejrút, vraj v arabskom svete nenájdeme.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Krivdy a závisť z minulosti neobchádzajú ani život známych osobností. Niektoré nemali byť nikdy odhalené

Tichá vojna v šoubiznise! Krivda a závisť neobišli Turjanovú, Šoralovú ani Bohdalovú

Populárne články
Králiky rozhodne nepatria medzi tuctové obce, čaká vás tu nejedno prekvapenie.

Rarity horskej dediny: Na Králikoch pracujú na vytvorení lyžiarskeho raja

Každé štyri až päť rokov sa objavujú nové choroby zvieracieho pôvodu, proti ktorým nemáme imunitu ani vakcínu.

To najhoršie nás ešte len čaká! Podľa vedcov bude dochádzať k častejším a horším pandémiám

Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

VTIPY ZO ŽIVOTA :) Z toľkej srandy pôjdete do kolien

Daniela Peštová a Pavol Habera

Nevera, rozvod a ťažká minulosť: HABERA a PEŠTOVÁ sú dôkazom pravej lásky!

Krivdy a závisť z minulosti neobchádzajú ani život známych osobností. Niektoré nemali byť nikdy odhalené

Tichá vojna v šoubiznise! Krivda a závisť neobišli Turjanovú, Šoralovú ani Bohdalovú

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia