Spolu 23 hodín denne v cele s výmerou osem štvorcových metrov. Aj taká je najprísnejšia KOLÚZNA VÄZBA, v ktorej človek môže uviaznuť na celé mesiace.

Ani temný stredovek, ani komunistický totalitný režim, ale dnešné demokratické zriadenie dovoľuje, aby sa ľudia, ktorí sú síce obvinení, ale stále sa na nich vzťahuje prezumpcia neviny, ocitli v podmienkach, o ktorých sa ťažko aj počúva. Časť odbornej verejnosti a aktuálne aj politici hovoria, že by v tejto oblasti mala nastať zmena.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Nebo cez mreže

„Takmer pätnásť mesiacov som 23 hodín denne zavretý v cele s výmerou osem štvorcových metrov. Po odrátaní plochy ‚nábytku‘ a WC mi zostávajú tri štvorcové metre na pohyb. Na hodinu denne môžem ísť na vychádzku na strechu väznice, vidím okolo seba iba štyri steny a nebo cez zamrežovanú sieť.

Vychádzkový koridor má asi 16 až 24 štvorcových metrov. Keby ste v takýchto podmienkach držali väčšieho psa, odsúdili by vás za týranie zvierat. Celé mesiace nemôžem telefonovať s manželkou a troma malými deťmi či s vlastnou mamou. Manželku som videl dvakrát po jednej hodine na návšteve cez sklo. Deti som videl po trinástich mesiacoch asi dvadsať minút cez videonávštevu na tablete. Právne som nevinný, ale mám omnoho horšie podmienky než mnohí odsúdení vo výkone trestu odňatia slobody,“ opisuje vo svojom liste advokát Martin Ribár.

MARTIN RIBÁR trénoval mladých džudistov, voľný čas trávil v prírode.
MARTIN RIBÁR trénoval mladých džudistov, voľný čas trávil v prírode.
Zdroj: ARCHÍV M.M.

Okrem toho spomína nočné kontroly, čiže prerušovaný spánok, a nedostatok denného svetla. Martina Ribára zadržali v rámci akcie Apač, zameranej proti skupine takáčovcov. Obvinili ho napríklad z podpory zločineckej skupiny či z navádzania na krivú výpoveď. Podporujú ho kolegovia, ktorí založili Iniciatívu advokátov za právny štát. Približne sto slovenských advokátov okrem iného žiada, aby sa Slovensko prispôsobilo európskym štandardom a zmenilo podmienky kolúznej väzby.

Na porovnanie, kým v susednom Česku môže obvinený zotrvať v takejto väzbe maximálne tri mesiace, podľa informácií, ktoré nám poskytlo ministerstvo spravodlivosti, u nás je to až 25 mesiacov, ak sa proti obvinenému vedie trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin. Sedem mesiacov môže trvať väzba, ak sa obvinený dopustil prečinu.

Článok pokračuje na následujúcej strane.

Thomas Alva Edison

Neznáme fakty o Edisonovi: Niektoré sú ako z rozprávky

Populárne články
Veronika Cifrová Ostrihoňová

Ostrihoňová otvorene o materskej dovolenke: Do práce si odskočila už 6 týždňov po pôrode

S partnerom MILOŠOM BLAŽEKOM boli spolu päť rokov, v septembri sa zasnúbili.

Obeťou aj prvá učiteľka. EVA ŠUCHTEROVÁ prehrala boj s kovidom, nedožila sa ani svadby

Pri príležitosti nášho jubilea sme načreli do archívu. Život navštívil jednu z prvých slovenských hlásateliek v televízii aj v rozhlase.

Život navštívil legendárnu HANU KOŠČOVÚ. Čo prezradila o svojej práci a po čom túžila?

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 5. do 11. marca?

Thomas Alva Edison

Neznáme fakty o Edisonovi: Niektoré sú ako z rozprávky

Alkohol ničí mozgové bunky. Je to pravda?

Alkohol ničí mozgové bunky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia