Ráno po ničivom požiari v centre Banskej Štiavnice. Unavení hasiči prechádzajú jedným z najkrajších slovenských námestí a balia sa. Ich práca sa skončila. Čo bude ďalej?
Výbor svetového dedičstva UNESCO rozhodol o zápise Banskej Štiavnice a technických pamiatok v jej okolí do zoznamu svetového dedičstva v kolumbijskej Cartagene v decembri 1993. Na konci tohto roka to budú tri desaťročia.
Vytopené lásky
Plamene spočiatku hltali strechu obľúbenej turistickej atrakcie Banky lásky. Miestni hasiči prišli včas, ale ich sily a technika nestačili na mohutné plamene, ktoré v hustom dyme šľahali spod strechy. Banka lásky mala drevené stropy. Horeli rýchlo. V ten deň fúkal silný vietor, ktorý nielen podporoval plamene, ale ich hnal na ďalšie budovy, ku ktorým mali hasiči mizerný prístup. Úzke uličky obmedzovali rýchlejšie nasadenie účinnejšej techniky. Oheň zasiahol, poškodil a zničil sedem budov. Policajti začali trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia. Čo zapríčinilo požiar, nebolo hneď jasné. Niektorí špekulovali, že ho mohol spôsobiť skrat či iná porucha elektroinštalácie v Banke lásky. Kdesi v nej možno iskrilo.
Banka lásky bola zážitkový dom venovaný Sládkovičovej básni Marína. Je to vraj najdlhšia ľúbostná báseň na svete. V tom dome Marína prežila väčšinu života a tajne uchovávala Sládkovičov rukopis. V suteréne domu bol efektný zrkadlový trezor lásky v bývalej bani na zlato, v ktorom bolo až stotisíc bezpečnostných schránok. Do nich si ľudia z celého sveta vkladali vyznania alebo čokoľvek, čo symbolizovalo ich lásku, aby im vďaka magickej sile dlhej ľúbostnej básne vydržala večne. Deň po požiari bolo jasné, že oheň budovu masívne zasiahol a suterén je plný vody po zásahu hasičov. O osude historickej stavby rozhodne statik.
VEĽKÁ ŠKODA, VIAC FOTIEK Z NIČIVÉHO POŽIARU NÁJDETE TUPoškodené Slovenské banské múzeum uzavrelo Galériu Jozefa Kollára a budovu známu ako Berggericht s mineralogickou expozíciou. Neprístupná bude aj turistická atrakcia štôlňa Michal. Banská Štiavnica pri požiari prišla o turisticky najnavštevovanejšie miesta. Zničený je aj kultúrny priestor Eleuzína. Dobrovoľníci sa pred šiestimi rokmi pustili do rekonštrukcie schátraného meštianskeho domu. V Eleuzíne zorganizovali v posledných štyroch rokoch množstvo čítačiek, koncertov, diskusií, seminárov, ako aj divadelný projekt Kosmopol. Všetko, čo vybudovali, zhorelo vo veľkom ohni.
Pokračovanie na ďalšej strane...