Miešanci Európanov a Indiánov, fantastická organizácia, vybudovaná infraštruktúra, koloniálna aj moderná architektúra. Toto všetko nájdete v čilskom hlavnom meste Santiago de Chile.

Vyrážam z indiánskej Bolívie a letím smerom na juh. Počas letu si nemôžem nevšimnúť masívne zasnežené hory Ánd, ktoré sa ťahajú celým pásom odhora až dole po Ohňovú zem. Po chvíli pristávam v jednom z najväčších miest amerického svetadiela. Je ním hlavné mesto a metropola Čile – Santiago. Nielen tu v Čile, ale aj v ostatných krajinách hovoriacich po španielsky je mnoho miest s rovnakým názvom, ktoré toto pomenovanie dostali od španielskych kolonizátorov.

V prípade Čile existuje aj spojenie Gran Santiago, ktoré v sebe zahŕňa komúnu Santiago, provinciu Santiago, ako aj niektoré časti susedných provincií, teda ide o jednu veľkú aglomeráciu okolo hlavného mesta. Tesne pred pristátím vidím, ako mesto krásne obkolesujú mohutné hory, ktoré ho chránia – a aj v minulosti chránili – pred nepriateľskými útokmi. Pristávam na Medzinárodnom letisku Artura Merina Beníteza asi pätnásť kilometrov od centra mesta na predmestí Pudahuel.

Z troch letísk v meste je práve toto najväčšie a najvyťaženejšie a predpokladá sa, že pri návšteve Čile by ste tam prileteli aj vy. Z letiska som sa presunul autobusom priamo do centra. Systém mestskej hromadnej dopravy sa nazýva Transantiago a kombinuje lokálne autobusové linky, hlavné autobusové linky a metro. Na jeden lístok tak pokojne prejdete súčasne autobusom aj metrom v rámci jednej cesty. Majú to tam dobre premyslené a to ani zďaleka nie je všetko.

Metro v Santiagu je jedno z najmodernejších v celej Latinskej Amerike a zároveň druhé najväčšie po Mexico City. Na dennej báze prepraví 2,5 milióna ľudí z celkového počtu vyše šesť miliónov v Santiagu a neustále sa rozširuje.

Santiago de Chile

Je hlavné a najväčšie mesto Čile, zároveň jedno z najväčších miest na americkom kontinente. Sídlia v ňom vládne inštitúcie, je to administratívne, obchodné, kultúrne a finančné centrum krajiny. Na rozlohe 641,4 km2 žije viac ako šesť miliónov obyvateľov, s metropolitnou oblasťou je to ešte o 1,2 milióna viac.

 

Santiago tvorí 34 komún – obcí, z ktorých 26 je v rámci mestského okruhu a 11 čiastočne mimo neho. Ide o najnavštevovanejšie mesto Čile. Mieri doň vyše polovice všetkých turistov, ktorí sa do tejto krajiny vyberú. Tí okrem historických pamiatok a prírodných krás vyhľadávajú lyžiarske strediská vo východnej časti mesta v blízkosti Ánd.

 

Klíma je v tejto oblasti mierna. Striedajú sa teplé a suché letá (november až marec) a studené a vlhké zimy (júl až august). V lete môžu teploty presiahnuť 35 stupňov, v zime niekedy klesajú pod nulu.

Z jednej planéty na druhú

Na rozdiel od takej Bolívie, z ktorej som sem prišiel, je Čile so Santiagom diametrálne odlišné. A to vo všetkom, hoci sú to susedné štáty. Je to, akoby som prešiel z jednej planéty na úplne inú. Dôvod je prostý, stačí trošku poznať históriu. Keď Južnú Ameriku pomyselne rozdelím na polovice, v tej hornej časti prevládajú mestici. Sú tam obyvatelia afrického pôvodu aj veľa Indiánov. V dolnej časti žijú potomkovia Európanov, teda ide o belochov.

Primárne hovorím o Argentíne, Uruguaji a našom Čile. Keďže tieto územia v minulosti osídlili Európania, zachovali sa v nich európske tradície, ktoré sú prítomné do dnešných čias. Pod slovom tradície mám na mysli nielen zvyky a obyčaje, ale aj celkový chod krajiny, organizáciu vecí, infraštruktúru, čistotu, architektúru a ďalšie veci. Čile má vo svete prívlastok Nemecko Južnej Ameriky.

Je to práve vďaka prísnej a efektívnej organizácii – všetko tam funguje skoro tak dobre ako vo vyspelom Nemecku. Naozaj je to tak. Nielenže som sa v Santiagu cítil úplne ako niekde v Berlíne, ale všetko okolo mňa bolo európske. Žiadne odpadky a špina, žiadny prílišný hluk, ticho v metre, pokoj v uliciach. Takéto niečo by som v žiadnom meste v Bolívii, Peru, Ekvádore, Kolumbii či vo Venezuele nezažil. Ocitol som sa v latinskoamerickej Európe.

Bezpečné a vyspelé

Santiago je teda hlavné a najväčšie mesto krajiny. Hlavným mestom je od svojho založenia dňa 12. februára 1541 prakticky až doteraz. Hlavný zakladateľ španielsky dobyvateľ Pedro de Valdivia uvažoval, že by centrum krajiny presídlili do susedného mesta Concepción, ale neustále nepriateľské útoky domorodcov či neustávajúce zemetrasenia rozhodli o osude Santiaga a práve ono sa stalo tým hlavným. Na jeho založenie vybrali mimoriadne strategickú polohu, keďže geograficky leží presne v strede podlhovastého Čile.

Jedna z hlavných ulíc v centre s názvom Merced ma dojala svojou majestátnosťou. Mohutné výškové budovy majú európsky charakter.
Jedna z hlavných ulíc v centre s názvom Merced ma dojala svojou majestátnosťou. Mohutné výškové budovy majú európsky charakter.
Zdroj: Michal Hertlík

Pôvodne pomenované Santiago del Nuevo Extremo (respektíve Santiago de la Nueva Extremadura) v súčasnosti patrí medzi najrozvinutejšie mestá Latinskej Ameriky, hodnotí sa ako druhé najkonkurencieschopnejšie v tomto geopolitickom regióne, má tretiu najvyššiu kvalitu života a takisto patrí medzi najbezpečnejšie mestá na kontinente, čo je v Latinskej Amerike vzácnosťou.

Mesto má všetky predpoklady na to, aby aj v budúcnosti bolo na jednej z popredných priečok nielen v rámci kontinentu, ale aj celkovo vo svete. Za toto všetko vďačí práve obyvateľstvu, ktoré tvoria potomkovia Európanov. Tí sa čiastočne premiešali s indiánskym kmeňom Mapučov, vtedy žijúcim na území dnešného Čile.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Krivdy a závisť z minulosti neobchádzajú ani život známych osobností. Niektoré nemali byť nikdy odhalené

Tichá vojna v šoubiznise! Krivda a závisť neobišli Turjanovú, Šoralovú ani Bohdalovú

Populárne články
Daniela Peštová a Pavol Habera

Nevera, rozvod a ťažká minulosť: HABERA a PEŠTOVÁ sú dôkazom pravej lásky!

Krivdy a závisť z minulosti neobchádzajú ani život známych osobností. Niektoré nemali byť nikdy odhalené

Tichá vojna v šoubiznise! Krivda a závisť neobišli Turjanovú, Šoralovú ani Bohdalovú

Fanúšikovia sa rozplývali nad širokým a prirodzeným úsmevom LOUISA na vianočnej pohľadnici.

Najmladšiemu synovi WILLIAMA a KATE sa ušlo málo pozornosti. Prečo je to tak?

OĽGA APOLENÍKOVÁ sa teší zo svojej farmy. Keď začínala, prorokovali jej, že vydrží sotva pár mesiacov.

Salašu v Pružine bačuje žena: Predpovedali jej neúspech, s ovečkami pracuje už sedemnásť rokov

Ilustračná snímka

Vždy sa bál lietať, kým neprišla veľká láska. Stala sa mu osudnou?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia