Ak si neprajníci mysleli, že si THÉO SARAPO vzal za manželku slávnu speváčku Édith Piaf pre jej majetok, poriadne sa mýlili. Zdedil po nej miliónové dlhy a splácal ich až do svojej predčasnej smrti.

S Édith Piaf sa zoznámil v čase, keď jej diagnostikovali rakovinu pečene. Do jej parížskeho bytu na Bulvári Lannes ho priviedol jeho kamarát a zároveň speváčkin tajomník Claude Figus. Claude ho nahovoril, aby ju požiadal, nech ho naučí spievať. K speváckej kariére pomohla Édith viacerým: objavila Yva Montanda, Georgesa Moustakiho, Charlesa Aznavoura...

Théo sa posadil do kúta na koberec a celý čas mlčal. Bol oblečený v čiernom a pripomínal jej ušľachtilé zviera. Nenabral hneď odvahu priznať pred veľkou hviezdou, že aj on by rád stál na pódiu. Édith zatiaľ skúšala s tajomníkom Claudom, ďalším adeptom na speváka, jeho piesne, ktoré mal nahrávať na platňu. Na svojho návštevníka úplne zabudla. Ale on na ňu nie. Bol u nej len chvíľu, no aj tá stačila, aby sa k nej chcel vrátiť.

Stretli sa v nemocnici v Neuilly. Édith Piaf tam priviezli vo februári 1962 s obojstranným zápalom pľúc. Keďže bola chorá a bez peňazí, takzvaní priatelia sa stratili a vládlo okolo nej ticho. Zostalo len zopár najvernejších. Preto ju prekvapilo, že ju prišiel navštíviť nejaký Théophanis Lambukas. Súhlasila, hoci ho nepoznala. Keď vstúpil, uvedomila si svoj omyl. Veď to bol Claudov kamarát a mlčiaci mladík, ktorý sedel u nej v izbe. Nepriniesol jej kvety, ale bábiku. Žene, ktorá ju nemala ani ako dieťa. Detstvo prežila na ulici, vystupovala tam so svojím otcom, pouličným artistom.

FOTOGRAFIE LEGENDÁRNEHO PÁRU NÁJDETE V GALÉRII

Keď namietla, že už nemá ten správny vek na bábiky, usmial sa a povedal: „To nie je obyčajná bábika, je z mojej vlasti, z Grécka.“ Tak sa aspoň čosi o ňom dozvedela. O sebe hovoril málo, zato pozorne počúval; s Édith sa rozprávali o jednoduchých bežných veciach. Začal ju navštevovať každý deň a vždy jej priniesol drobný darček. Až sa ho spýtala, či nemá žiadnu prácu, že môže chodiť denne. „Mám, ale viem si to zariadiť,“ odpovedal.

Typovala, že pred ňou skrýva nejaké tajomstvo. Vyšlo najavo, keď sa jej v jedno popoludnie spýtal: „Nechcete, aby som vás učesal?“ „Ste kaderník?“ V tvári zmenil mierne farbu a prikývol. Nasledovali ďalšie spoločné chvíle v nemocnici, rozhovory, čítal jej z kníh. Po prepustení z kliniky sa nič nezmenilo, stal sa u nej častým návštevníkom. Édith cítila, že sa blíži láska, no nevedela si predstaviť, že by ňou mohol byť tento mladý a krásny muž.

Chcela byť rovnako mladá a krásna ako on a nie troska, ktorou sa stala vinou choroby a predchádzajúceho bohémskeho života. Dlho si vykali, čo u nej nebývalo zvykom. Až po niekoľkých mesiacoch sa Théo priznal, že by chcel spievať. Hneď ho vyskúšala: dobre vyzeral, mal slušný hlas, tak prečo nie. Slávna diva ožila, našla opäť zmysel života, išla stvoriť speváka.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia