Ďalší šokujúci prípad. V Michalovciach (17.1.) došlo k mimoriadnej tragédii. Muž mal namieriť zbraň na svoju ženu a deti. Údajne za tým mohli byť finančné problémy.

Do bytovky na sídlisku Východ privolali susedia políciu po tom, čo počuli výstrely. Keď prišli do bytu, našli v ňom ležať štyri mŕtve telá. Podľa českého kriminológa a inštruktora sebaobrany Pavla Houdka mohli byť spúšťačom tohto ohavného činu aj finančné problémy.

„Spôsob prevedenia, keď muž zabije ženu a deti, pokiaľ sú jeho vlastné, môže skutočne smerovať k tomu, že motívom boli finančné problémy. Je to typické. V tomto prípade muž údajne obchodoval na burze a prišiel o peniaze. Jeho problémy mohli byť také vážne, že sa dostal do takého psychického stavu, že v danej situácii nevidel iné riešenie, ako ukončiť život rodiny a nakoniec aj ten svoj,“ hovorí Houdek.

Spúšťačom mohlo byť aj to, že sa ho rozhodla opustiť jeho manželka a povedala mu to. „On vidí iba to, že prišiel o peniaze a teraz prichádza o rodinu a nevidí iné východisko,“ vysvetľuje.

Podľa medializovaných informácii vlastnil Stanislav strelnú zbraň legálne. „Psychotesty sa na strelnú zbraň nerobia stále,“ upozorňuje kriminalista a pripomína, že takáto zbraň, ktorú držal otec v byte, môže rodinné problémy uľahčiť. „V kriminológii máme teóriu, ktorá hovorí, že pokiaľ má člověk po ruke zbraň, môže ísť hocikedy do trezoru a vraždiť. Pokiaľ by tam bola prekážka a zbraň by si musel zaobstarať, alebo niekam pre ňu ísť, čo by mu nejaký čas trvalo, tie emócie môžu opadnúť a člověk môže získať na celú situáciu úplne iný pohľad,“ vysvetľuje. To je aj dôvod, prečo obecne v kriminológii označujú prítomnosť zbrane v domácnosti ako rizikový faktor.Je trikrát väčšia pravdepodobnosť, že takýto druh činu sa stane v domácnosti, kde je prítomná strelná zbraň.“

Pokračovanie na ďalšej strane....

Diskusia