Krajina na pomedzí Atlantického oceánu a Karibského mora je rozlohou len o niečo menšia ako bývalé Československo. Pojmy ako Fidel Castro, mojito, salsa, Cohiba či neslávne známe 
Guantánamo však pozná každý. Aká však je reálna Kuba?

Kuba je malá ostrovná krajina južne od Spojených štátov amerických a v porovnaní so Slovenskom má asi tretinové HDP. Jej ekonomika je závislá hlavne od vývozu a predaja poľnohospodárskych produktov, cukru, cukrovej trstiny, tabaku, rumu a cigár. Najmä posledné dve menované komodity preslávili krajinu vo svete a pritiahli na návštevu obrovské množstvo známych osobností.

 

Jednou z nich bol aj svetoznámy spisovateľ a novinár, laureát Nobelovej ceny za literatúru z roku 1954 Ernest Hemingway. Tú dostal za kratučké dielo Starec a more, ktoré rozpráva príbeh starého kubánskeho rybára Santiaga, ktorému sa dlho nedarí nič chytiť. Nakoniec uloví obrovského mečúňa, ktorého sa snaží dopraviť do prístavu.

Kým sa tam dostane, celý úlovok zožerú žraloky a on prichádza na pevninu už len s obrovskou kostrou. Príbeh hovorí o sile a vytrvalosti človeka, jeho nezlomnosti a sile bojovať ďalej aj v zlých podmienkach. Mohol by pokojne slúžiť ako metafora osudu väčšiny kubánskeho národa na ďalších šesť desaťročí.

Takmer 60 rokov socializmu zanechalo na krajine svoje stopy.
Takmer 60 rokov socializmu zanechalo na krajine svoje stopy.
Zdroj: Miguel Angel Meana a autor

Bary pána Hemingwaya

O tom však Hemingway určite nevedel v čase písania tejto novely. Čo však vedel veľmi dobre, bolo pohybovať sa po známych baroch starej Havany a tým ich presláviť. Každý návštevník Kuby musí navštíviť ikonické bary, ktoré frekventovane obchádzal aj Hemingway počas pobytu na ostrove slobody.

Medzi najznámejšie z nich patria La Bodeguita del medio, El Floridita a Sloppy Joe’s Bar. Minimálne prvé dva tvoria gro každej prehliadky „starej Havany“. Ľudia v nich môžu ochutnať miešané nápoje tak, ako ich mal rád „papa Hemingway“, ktorý často nevládal prejsť pár desiatok metrov z týchto barov do hotela Ambos Mundos, kde býval.

V bare La Bodeguita del Medio sa dokonca priamo nad barom nachádza zarámovaný papier, na ktorom je údajne napísané samotným Hemingwayom: „Mi mojito en La Bodeguita, mi daiquiri en El Floridita“, čo v preklade znamená „Moje mojito v La Bodeguita, moje daiquiri v El Floridita“.

„Hemingway dokázal takýchto nápojov údajne vypiť až dvanásť. Alebo sedem. Záleží, koho sa na to spýtate.“
 

Oba nápoje vám v týchto baroch pripravia spôsobom, akým ich pil samotný autor. Keďže bol ťažký cukrovkár, hnedý nerafinovaný cukor radšej vynechal a nahradil ho dvojitou dávkou rumu. Pre istotu.

Čašník Elias v bare El Floridita mi hovorí: „Hemingway dokázal takýchto nápojov údajne vypiť až dvanásť. Alebo sedem. Záleží, koho sa na to spýtate.“ A široko sa pritom usmeje.

Na tom, koľko ich naozaj bolo, až tak nezáleží, dôležité je, že Hemingwayovo meno dokáže dotiahnuť zákazníkov do barov aj takmer 60 rokov po jeho tragickej smrti.

Cigary neodmysliteľne patria ku Kube rovnako ako rum, pláže alebo veterány.
Cigary neodmysliteľne patria ku Kube rovnako ako rum, pláže alebo veterány.
Zdroj: Miguel Angel Meana a autor

Môžete tak ochutnať kúsok predrevolučnej Havany a v El Floridite sa odfotiť s bronzovou sochou spisovateľa umiestnenou na jeho obľúbenom mieste – v rohu vkusne zariadeného baru.

Ak by ste náhodou boli skalným fanúšikom Hemingwaya, môžete nakuknúť aj do jeho izby, ktorú stále udržiavajú v hoteli Ambos Mundos neďaleko hlavného námestia Plaza de Armas, na ktorom je časť podlahy vytvorená z drevených mačacích hláv. Údajne preto, aby pochodujúci vojaci nerušili guvernéra, ktorého palác je dominantou námestia.

Dnes v ňom sídli múzeum, v ktorom si môžete pozrieť artefakty z obdobia, keď bola Havana šperkom na španielskej kráľovskej korune. Pozostatky tých čias môžete v starej Havane vidieť všade okolo seba.

Ideálna voľba pre jachtárov

Kubu objavil Krištof Kolumbus v roku 1492 a údajne prvé slová, ktoré povedal, boli: „Toto je najkrajšia krajina, akú kedy kto videl.“ Krásny ostrov má výborne rozvinutú námornú infraštruktúru. Prístavy poskytujú jachtám kvalitné služby. Jediné, čoho sa vyvarujte, je lovenie rýb harpúnou a lovenie homárov. Je to zakázané a za porušenie hrozí pokuta. Najteplejším mesiacom je júl s priemernou teplotou 27 °C a najchladnejším január, keď sa teploty pohybujú okolo 23 °C. Obdobia dažďov pretrvávajú od júna do októbra. Ideálny čas na plavbu loďou je v období od konca novembra do konca mája. S výberom lode, destinácie či s prípravou itineráru na mieru vám pomôžu napríklad na www.bookingthesea.com.

Havana – najkrajšie mesto planéty?

Mesto kedysi bezpochyby patrilo medzi architektonicky najkrajšie mestá planéty. Dnes je už len tieňom svojej niekdajšej slávy a pomaličky sa rozpadáva, ale jeho neskutočný potenciál vidno všade naokolo.

Hlavným dôvodom dávno strateného lesku Havany je strategická poloha Kuby v Karibiku. Po objavení amerického kontinentu sa začali európske výpravy do nového sveta s cieľom objaviť bájne Eldorádo – krajinu zlata. Najznámejšie z nich viedli Hernando Cortés – do oblasti dnešného Mexika – a Francisco Pizzaro – do oblasti súčasného Peru. Našli tu okrem iných, menších, dve rozvinuté a prosperujúce indiánske ríše Inkov a Aztékov, ktoré si podrobili.

Obrovské bohatstvo týchto krajín muselo putovať námornými cestami, ktoré objavili Európania, a cez nimi založené mestá. Najstrategickejšiu polohu z nich mala práve Havana, ktorá sa nachádza na najväčšom a najzápadnejšom ostrove Karibiku – na Kube. A to ani nespomíname obrovský a hlboký prírodný morský prístav priamo v centre mesta, ktorého vstup je vynikajúco strážený vojenskými pevnosťami z každej strany úzkeho vstupu.

Unikátne parkovanie priamo na pieskovej pláži, ostrov Cayo Largo.
Unikátne parkovanie priamo na pieskovej pláži, ostrov Cayo Largo.
Zdroj: Miguel Angel Meana a autor

Zastavovali sa tu všetky lode smerujúce z Ameriky do Európy, aby načerpali čerstvú pitnú vodu, naložili nové zásoby, najali zvyšných mužov posádky. Keď bolo všetko pripravené, vydávali sa na nebezpečnú cestu cez Karibik, kde ich očakávali známi piráti, do nemenej nebezpečných vôd rozbúreného Atlantiku.

Havana tak bola často posledným bezpečným prístavom pred príchodom do Európy a veľmi dobre z toho ťažila. Postupne sa stala najbohatším a najvýznamnejším prístavom celej oblasti a možno aj kontinentu.

Postavili tu široké bulváre, prímorskú promenádu Malecon dlhú niekoľko kilometrov, sústavy pevností chrániace prírodný prístav, paláce a haciendy bohatých obyvateľov mesta a španielskej šľachty a v neposlednom rade fabriky, ktoré len podporovali rast a bohatstvo Havany.

Možno nie je žiadnym prekvapením, že Havana mala vybudovanú železnicu, zavedenú elektrinu a aj telefón skôr ako kráľovský Madrid, pod ktorý spadala. Dôvod je jednoduchý. Bohatstvo, ktoré cez ňu prúdilo, financovalo z veľkej časti chod španielskeho kráľovstva.

Stará Havana patrí k najkrajším mestám na svete. Veď kedysi tadiaľ prechádzalo všetko bohatstvo nového sveta.
Stará Havana patrí k najkrajším mestám na svete. Veď kedysi tadiaľ prechádzalo všetko bohatstvo nového sveta.
Zdroj: Miguel Angel Meana a autor

Dnes už to je trochu inak. Havana je stále prekrásna, ale 60 rokov socializmu jej dalo veľmi zabrať. Dá sa jej to však vyčítať? Havana je dnes možno jedno z najfotogenickejších miest našej planéty. Spojte dokopy ošarpanosť Ríma, architektúru Madridu, špinu Neapola, bezpečnosť Zürichu a živelnosť Ria de Janeiro do jedného mesta a dostanete Havanu.

Jej niekdajšiu slávu a bohatstvo vidíte na každom kroku a nemôžete sa mu vyhnúť. Historické centrum je obrovské a megalomanské paláce na vás číhajú na každom rohu. No najlepšie roky majú už dávno za sebou a rozpadávajú sa. Mnohé z nich už nemožno zachrániť.

Prekrásne haciendy bohatých rodín z prelomu minulých storočí boli po revolúcii v 59. roku znárodnené a rozdelené medzi mnohé nemajetné rodiny. Bohatí z Kuby utiekli väčšinou do USA a tí chudobnejší nemali peniaze na to, aby tieto nákladné vily udržiavali. Preto chátrajú a sú len smutnou, ale neskutočne fotogenickou pripomienkou bývalej slávy a pompy Havany.

Krivdy a závisť z minulosti neobchádzajú ani život známych osobností. Niektoré nemali byť nikdy odhalené

Tichá vojna v šoubiznise! Krivda a závisť neobišli Turjanovú, Šoralovú ani Bohdalovú

Populárne články
Daniela Peštová a Pavol Habera

Nevera, rozvod a ťažká minulosť: HABERA a PEŠTOVÁ sú dôkazom pravej lásky!

Krivdy a závisť z minulosti neobchádzajú ani život známych osobností. Niektoré nemali byť nikdy odhalené

Tichá vojna v šoubiznise! Krivda a závisť neobišli Turjanovú, Šoralovú ani Bohdalovú

Fanúšikovia sa rozplývali nad širokým a prirodzeným úsmevom LOUISA na vianočnej pohľadnici.

Najmladšiemu synovi WILLIAMA a KATE sa ušlo málo pozornosti. Prečo je to tak?

OĽGA APOLENÍKOVÁ sa teší zo svojej farmy. Keď začínala, prorokovali jej, že vydrží sotva pár mesiacov.

Salašu v Pružine bačuje žena: Predpovedali jej neúspech, s ovečkami pracuje už sedemnásť rokov

Ilustračná snímka

Vždy sa bál lietať, kým neprišla veľká láska. Stala sa mu osudnou?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia