Hamám znamená v preklade z arabčiny kúpeľ. Ten v Trenčianskych Tepliciach dostavali v roku 1888. Pôvodne bol voňavým kúpeľom, posledné storočie je odpočivárňou pre kúpeľných hostí.
Hostia majú po čom odpočívať. Sú takmer varení. Prichádzajú z bazéna Sina, do ktorého rovno zo zeme vyviera voda horúca takmer 40 stupňov Celzia. Z „pekelného kúpeľa“ sa dostanú rovno do orientálnej kultúrnej pamiatky. Keď majiteľka kúpeľov v Trenčianskych Tepliciach Ifigénia de Castries d’Harcourt videla na svetovej výstave v Paríži model prepychového tureckého kúpeľa, hneď vedela, že aj ona taký chce. „Očarená odcestovala do Egypta a požiadala miestokráľa Izmaila o povolenie postaviť hamám aj v Trenčianskych Tepliciach. Izmail jej žiadosti s potešením vyhovel. Do Trenčianskych Teplíc s ňou poslal svojho dvorného architekta Františka Schmoranza, pôvodom z Česka,“ vysvetľuje manažérka pre kultúru Dagmar Blažová.
Prehliadka pre oblečených
Spočiatku si hamám s voňavými kúpeľmi užívali bohatí šľachtici a finančníci. Dnes je k dispozícii komukoľvek, kto si ho zaplatí alebo komu ho preplatí zdravotná poisťovňa. Pre kúpeľných hostí je to odpočiváreň a miesto pre masáže. Kúpele každý utorok umožňujú hodinovú popoludňajšiu prehliadku pre oblečených. Okrem základných informácií môžu vychutnať umenie brušnej tanečnice. Inak sa tu zdržujú len naháči v plachtách.
„Odpočinkové boxy oddeľujú pieskovcové stĺpy vyzdobené obkladačkami. Vyrobili ich na mieru v Modre a v maďarskom mestečku Pécs. Na každom druhom stĺpe je aj obkladačka s monogramom samotnej Ifigénie,“ upozorňuje manažérka pre kultúru. Zaujímavé je zakomponovanie dvoch bočných vitrážových okien, ktoré sú typické pre kresťanské stavby.
Pokračovanie na ďalšej strane...