Keď sa pozriete na fotky Hallstattu na internete, možno si poviete, že v skutočnosti to tak určite nevyzerá. Tá voda nemôže byť taká čistá, obloha taká modrá, hory také mohutné či budovy také rozprávkové. Omyl! Dedinka v Hornom Rakúsku je naozaj ako z obrázka.

Idylická obec v objatí pohoria Dachstein je známa po celom svete. Čínskych developerov zaujala natoľko, že si po Paríži a Florencii postavili jej vernú kópiu. Svoje brány otvorila už v roku 2012 pri juhočínskom Chuej-čou v provincii Kuang‑tung a je určená zámožným Číňanom. Samozrejme, Rakúšania z toho nadšení neboli. Zúrili, lebo nikto sa majiteľov hotelov a iných budov v rakúskom Hallstatte neopýtal, či s výstavbou súhlasia. Dokonca o tom dlho ani netušili, až kým sa náhodne nepreriekol jeden pracovník, ktorý sa na celom projekte podieľal. Prešlo im to tak či tak. Napriek tomu, že sa im do detailov podarilo napodobniť originál, okolie, v ktorom sa rakúska dedinka Hallstatt nachádza, nemá konkurenciu.

Hallstatt
Malebná dedinka pri jazere s rovnakým názvom vďačí za svoju existenciu bohatému soľnému ložisku v pohorí Hallstatt. Práve vďaka tomu sa táto oblasť spolu s pohorím Dachstein a s krajinnou a historickou kultúrnou oblasťou Inneres Sallzkammergut dostala na Zoznam svetového dedičstva UNESCO, čím výrazne vzrástol turistický ruch. Dedinku každý rok navštívi neuveriteľných 800-tisíc návštevníkov. Do konca 19. storočia sa do Hallstattu dalo dostať iba loďou alebo úzkymi chodníkmi. Prvú cestu do dediny postavili až v roku 1890 pozdĺž západného pobrežia, čiastočne odstrelom skál.

Pod vrchom Dachstein

Z Bratislavy sú to len štyri hodinky cesty, samozrejme, pokiaľ máte šťastie a nenatrafíte na kolónu. My sme to šťastie mali, ale o to menej nám prialo počasie. Mrholilo, popŕchalo a ani predpoveď na nasledujúce dni nebola veľmi priaznivá. Optimizmus a dobrá nálada nás však neopúšťali, čo sa nám v konečnom dôsledku vyplatilo. Len čo sme zaparkovali pred hotelom, spoza čiernych oblakov sa na nás usmialo slniečko. Ubytovali sme sa v dedinke Obertraun v príjemnom hoteli hneď pri jazere Hallstätter See. Z hotela sa nám naskytol výhľad nielen na jazero, ale aj na pohorie Dach­stein Krippenstein, ktoré je dominantou tejto oblasti. Obertraun je malá obec. Žije v nej okolo 700 obyvateľov a je ideálnym miestom na ubytovanie v blízkosti Hallstattu. Z vlastnej skúsenosti môžem odporučiť Seehotel am Hallstättersee, ktorý sa nachádza len pár krokov od jazera. Príjemný personál, bohaté bufetové raňajky v srdci hôr a malý bazén na osvieženie. Večere si dokonca môžete spríjemniť hraním stolného futbalu a pingpongu na terase. Pri jazere nezabudnite zbehnúť do Seecafe, kde vás s úsmevom obslúžia mladí našinci z východu. Megi s kamarátom tu žijú už štyri roky a ochotne nám poradili, ako sa rýchlejšie zorientovať v okolí.

Medzi dedinkami okolo Hallstattského jazera premáva lodná doprava.
Zdroj: Marianna Bajnoková

Jednoduchá doprava

Vzdialenosť medzi obcami je len päť kilometrov. Môžete si tak spraviť prechádzku, požičať bicykel alebo zvoliť vlakovú, autobusovú či dokonca lodnú dopravu. Treba však mať na pamäti, že premávajú väčšinou od 7.00 do 19.00 večer. V neskorších hodinách sa prepravíte už len taxíkom. Najlacnejší spôsob dopravy je vlak, kde lístok stojí okolo eura. Ceny mimo sezóny a počas nej sa zvyčajne líšia. Môžete si požičať aj súkromný čln s kapitánom, ktorý vás prevedie po jazere. Možností je veľa. Pre nás bolo najlepšou voľbou vlastné auto. V Hallstatte sú tri veľké parkoviská, kde sa môže stať, že počas hlavnej sezóny sú úplne plné. Vtedy vám neostane iná možnosť, len hľadať miesto ďalej od centra. Na moje prekvapenie tam nebol veľký pretlak turistov, ako sa dočítate na všetkých internetových stránkach. Do veľkej miery to ovplyvnila práve neustále strašiaca pandémia – tá poznačila aj obec Hallstatt, ktorú turisti vo veľkom vyhľadávajú. O to viac sme ju mohli v pokoji vychutnať.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia