Vojna na Ukrajine trvá už celé mesiace. Po výraznej protiofenzíve Ukrajincov dostal celý svet nádej, že sa to predsa len čoskoro skončí. Ruský prezident Vladimir Putin ale nasadil ďalšie zbrane. Vo svojej krajine nariadil čiastočnú mobilizáciu.

Tá zatiaľ vyvolala len obrovsky škandál. Minister obrany Sergej Šojgu uviedol, že bude povolaných 300 000 mužov s vojenskými skúsenosťami, no nie je to celkom tak. Povolávacie rozkazy skončili v schránkach bežných civilistov a verejnosť sa búri. Mnohí muži sú na úteku, doposiaľ sa malo dostať z Ruska viac ako 260 000 chlapov. 

Čo by však mobilizácia Ruska znamenala pre Ukrajinu? "Ruská mobilizácia pravdepodobne spomalí postup ukrajinských vojsk. Aj vojak s nízkou morálkou a malými bojovými skúsenosťami môže znamenať problém a smrť," povedala Čech bojujúci na Ukrajine pre CNN Prima News. Z bezpečnostných dôvodov jeho meno neuviedli.

Odhaduje, že vojna sa predĺži a kľúčová bude opäť pomoc zo strany západných krajín. Zima bude ťažká, a preto budú potrebovať vojenskú techniku alebo materiály, vďaka ktorým vydržia bojovať aj v tuhých mrazoch. „Minimálne nebude postup územím okupovaným ruskými vojskami taký rýchly ako doteraz. Pre nás to znamená viac vynaloženého úsilia, zásob a vybavenia,“ povedal český bojovník. 

Netrúfol si povedať, či povolaní záložníci spôsobia veľký obrat vo vojne. Všíma si, ako v Rusku klesla morálka a povolaní muži nemusia byť až tak skúsení. To však neznamená, že by Ukrajincom nehrozilo nebezpečenstvo. "Stále platí, že každý, kto bude držať zbraň proti nám, je potenciálny problém a smrť. Tak to skrátka je. Viac k tomu nemôžem povedať, sami zatiaľ nevieme, čo vlastne bude,“ vysvetlil. 

FOTKY K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia