„Doma bezpečne? Pre nás určite nie,“ hovoria matky detí s autizmom prechádzajúce v čase koronového domáceho väzenia ozajstným peklom. O to väčší význam majú dobrovoľnícke aktivity, ktorými pomáhajú rodinám s podobným osudom.

Na pár minút autistom
Za niekoľko minút vám vraj o autistoch prezradí viac, ako celé hodiny rozprávania. Aspoň tak opisuje Mária Helexová so svojimi kolegyňami jedinečný počítačový program, ktorý vyvinuli v bratislavskej SPOS-e a k dispozícii je aj v banskobystrickom Lokálnom priestore SPOSA BB. S pomocou 3D okuliarov a slúchadiel sa na tomto simulátori nakrátko ocitnete v koži autistu v rôznych situáciách. My sme si vyskúšali školskú triedu a jazdu električkou. Dojem? Viac ako nepríjemný. Neistota a strach zo zvukových či svetelných vnemov, ktoré zdravý človek považuje za celkom normálne, prestupuje celým mojím telom. S úľavou snímam okuliare a chvíľu mi trvá, kým sa svojej „diagnozy“ celkom nezbavím. Ľudia s autizmom s ňou musia bojovať celý život.

Keď prišiel s veľkým predstihom na svet, vážil len 830 gramov. Dnes už sedemnásťročný Martin žije s diagnózou autizmus a detská mozgová obrna, k tomu sa pridružili iné viacnásobné znevýhodnenia. Nekomunikuje, je plne odkázaný na ľudí zo svojho okolia a musí byť pod neustálym dohľadom. Hoci to má Mária Helexová pri výchove syna extrémne náročné, dokázala v sebe nájsť dosť sily a energie na pomoc druhým. K organizácii SPOSA BB (Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom Banská Bystrica) sa dostala cez Špeciálnu základnú školu na Ďumbierskej ulici, keď tam Martin nastúpil do prvého ročníka špeciálnej triedy pre autistické deti.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE ZO ŽIVOTA DETÍ S AUTIZMOM NÁJDETE V GALÉRII

„Vďaka profesorovi Martinovi Golemovi, ktorý založil organizáciu SPOSA v Banskej Bystrici (2001), som v roku 2013 dostala možnosť zúčastniť sa na konferencii. Tam som sa dozvedela o organizáciách, ktoré sa venujú deťom s autizmom. Vtedy prišiel impulz vytvoriť v Banskej Bystrici centrum pre ich mimoškolské voľnočasové aktivity. Vďaka komunitnej nadácii Zdravé mesto sme zorganizovali prvé komunitné stretnutie u mňa doma v mestskej časti Jakub, postupne v mojej réžii pribúdali ďalšie,“ spomína Mária Helexová. Po zvolení nového vedenia SPOSA BB v decembri 2013 sa stala jeho predsedníčkou. Tento subjekt je jednou z členských organizácií SPOSA Bratislava (vznikla v roku 1994), ale s vlastnou právnou subjektivitou a možnosťou riešiť prioritne potreby mladých ľudí s autizmom v tomto stredoslovenskom regióne.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
ĽUDO (vľavo) a RADO (vpravo) PAMPURIKOVCI si v gastrobiznise v metropole východu vybudovali dobré meno.

Bistro na želanie: Bratia sa rozhodli pre spoločný biznis, varia aj podľa počasia

Ilustračná snímka

Recyklácia vo vesmíre: Už vyše pol storočia je súčasťou obežnej dráhy Zeme smetisko

Vyrážky na tvári: Pozrite sa, čo znamenajú! Ich miesto vám napovie, ktorý orgán odľahčiť

Vyrážky na tvári: Pozrite sa, čo znamenajú! Ich miesto vám napovie, ktorý orgán odľahčiť

Manželia Obamovci

Problémy v raji: MICHELLE A BARACK OBAMOVCI priznali manželskú krízu

Iveta je na dcéru veľmi pyšná. Výborne si spolu rozumejú.

IVETA MALACHOVSKÁ túži po vnúčatku: Rázna reakcia dcéry!

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia