Obe dámy sú veselé kopy, ale o tom, že sú podvodné archeolo­gičky, nerady počujú. S podvodmi nemajú nič spoločné, ale archeológia pod vodou je ich srdcová a odborná záležitosť.

Klaudia a Mirka sa našli v netradičnom odvetví archeológie. Obe sú Daňové. Vydali sa celkom náhodou každá za iného Daňa. „Zisťovali sme, či je správne, keď nám niekto povie, že sme podvodné archeologičky. Vraj je to homonymum a je to v poriadku. Predsa len, archeológia pod vodou znie lepšie a výstižnejšie,“ vysvetľuje Klaudia. Jazykové okienko: Homonymum je slovo, ktoré znie rovnako ako iné slovo iného významu a pôvodu. Vznik homoným býva náhodný, napríklad odvodením slov od podobných základov alebo preberaním z cudzích jazykov.

Georadarový prieskum dunajského brehu.
Zdroj: Vladimír Kampf

Prečo napadlo venovať sa archeológii pod vodou práve ženám? Vraj preto, lebo majú vždy dobré nápady. Mimochodom: Klaudia a Mirka nemajú ani v okolitých krajinách veľa kolegov. V Česku sa tomuto odvetviu tiež venuje žena. V Maďarsku muž. Niekoľko Rakúšanov akoby rieky nezaujímali, ale zaujímajú ich jazerá a ich jedinečné kolové stavby. Najrozvinutejší tím z okolitých krajín majú Poliaci. Tých zaujímajú moria aj rieky a veľa cestujú do zahraničia. Ich rieky sú však pokojnejšie ako tie naše. Pre Ukrajincov je mimoriadne zaujímavé Čierne more a najmä antické nálezy v ňom.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia