Príbehy

Zapájať hendikepovaných do športu má zmysel – títo ľudia vás o tom presvedčia

PR článok
PR článok
1.12. 2022 0:00
Šport vytvára emócie ako nič iné, pre hendikepovaných ľudí to platí dvojnásobne
Šport vytvára emócie ako nič iné, pre hendikepovaných ľudí to platí dvojnásobne
Zdroj: Slovanet Impact
Príbehy

Zapájať hendikepovaných do športu má zmysel – títo ľudia vás o tom presvedčia

PR článok
PR článok
1.12. 2022 0:00
Šport vytvára emócie ako nič iné, pre hendikepovaných ľudí to platí dvojnásobne
Šport vytvára emócie ako nič iné, pre hendikepovaných ľudí to platí dvojnásobne
Zdroj: Slovanet Impact

Aktívny šport a pohyb vytvára emócie ako máloktorá iná aktivita. Pomáha vďaka tomu ťahať dopredu aj tých najslabších a najmenších. Priestor na zlepšovanie prístupu k športu pre hendikepovaných ľudí a deti je na Slovensku ešte obrovský. Z roka na rok však vidno posun a zmeny.

To sa deje aj vďaka rastúcej snahe firiem, ktoré chcú v životoch týchto ľudí zanechať svoju pozitívnu stopu. Takou je aj iniciatíva Slovanet Impact, ktorá bola založená pred dvoma rokmi a ten minulý stihla svoju podporu do sféry športu hendikepovaných a detí takmer strojnásobiť. Prinášame niekoľko dobrých správ, ako sa vďaka takto vytváranej šanci športovať darí zdolávať prekážky.  

Najlepší paragolfista Slovenska si zahrá v kolíske golfu v Škótsku

Jaroslav Šalaváry, 44-ročný rodák zo Zlatých Moraviec, je živý dôkaz toho, ako veľmi dokáže šport pomáhať zvládať životný boj a silnieť na tele aj na duši. Jeden z najlepších hráčov v rebríčku hendikepovaných golfistov na Slovensku objavil svoju cestu na „green“ po vážnej autonehode s hrozivým verdiktom, či bude ešte vôbec chodiť a hýbať rukou. Sebadisciplína pri rehabilitáciách, tvrdý tréning a vášeň, ktorú v ňom prebudil golf, ho ale doslova postavili na nohy.

Nebyť športu, som presvedčený, že dnes by som už ani nechodil a psychicky by som bol na dne. Golf sa stal pred desiatimi rokmi základ môjho života a vážim si, že som dostal šancu sa v ňom rozvíjať profesionálne,“ hovorí Jaro Šalaváry, ktorý sa stal v roku 2021 ambasádorom myšlienky podpory hendikepovaných športovcov Slovanet Impact, čo ho výrazne posúva vpred.

Pre paragolfistu Jara Šalaváryho (v strede) patril rok 2022 medzi tie najúspešnejšie
Zdroj: Slovanet Impact

Dôkazom je aj rok 2022, ktorý patril pre húževnatého športovca medzi najúspešnejšie v jeho golfovej kariére. Obsadil prvú priečku na najvýznamnejšom turnaji paragolfistov v Česku, na stupni troch najlepších hráčov sa umiestnil aj počas turnaja Slovenskej golfovej asociácie hendikepovaných, výborne skóroval aj na medzinárodných majstrovstvách v Nemecku a tiež na turnajoch v Taliansku a Holandsku.

Zisk druhého miesta na turnaji EDGA Dutch Disabled Open v Holandsku ma potešil najviac. Bol to ťažký turnaj s náročným terénom a pre mňa zlým, až demotivujúcim výsledkom po prvom kole. Som však rád, že sa mi podarilo prekonať sa, ísť na maximum a na druhý deň som to dotiahol až do finálového rozstrelu. Hoci som zlato nakoniec nezískal, pre mňa to bolo veľké víťazstvo,“ priblížil Jaro Šalaváry a dodáva: „Za každým mojím úspechom treba vidieť aj finančnú, morálnu a ľudskú podporu, ktorou je pre mňa spolupráca so Slovanetom. Bez ľudí z tejto firmy by som sa asi nejako motal okolo golfu, ale určite by som sa nedostal až na takúto úroveň. O takýchto úspechoch by som mohol len snívať. Ďakujem za podporu pri zabezpečení golfového vybavenia, účasti na domácich aj zahraničných turnajoch či bežnom dochádzaní na tréning, ale tiež za skutočne ľudský prístup voči ľuďom so zdravotným postihnutím.“

Jaro Šalaváry objavil svoju cestu na „green“ po vážnej autonehode
Zdroj: Slovanet Impact

Jaro Šalaváry má vďaka týmto možnostiam veľa plánov, ktoré sa mu darí krok po kroku napĺňať. Slovenské farby sa chystá ísť budúci rok reprezentovať aj na ďalšie turnaje. Hneď v januári ho čaká turnaj paragolfistov v Portugalsku a po ňom odletí do Škótska. „Navštívim golfové ihrisko v St. Andrews. Je to miesto, kde vznikol tento šport, a medzi golfistami sa hovorí, že kto tu nebol, nevie, čo je golf. Bude to obrovský zážitok, toto posvätné golfové miesto nielen uvidím, ale si tu aj zahrám na turnaji Európskej asociácie pre hendikepovaných,“ prezrádza človek, ktorého príklad bezpochyby žiari aj ďalším nádejným športovcom s podobným príbehom.

Plavkyňa Vanda sa chystá obájiť zlato na Svetových hrách Špeciálnych olympiád

Vanda Kračunová sa narodila pre plávanie. Láska k vode jej pomáha prekonávať vlastné limity - aj ten najväčší, ktorý spočíva v jej genetickej výbave. Dnes 20-ročná plavkyňa z Gemeru je držiteľkou dvoch zlatých medailí zo Svetových hier Špeciálnych olympiád v Abú Dhabí z roku 2019. V plávaní sa jej vyrovná len málokto s Downovým syndrómom na svete. Inšpiráciou a príkladom je však pre všetkých – dokonca aj pre svojich zdravých rovesníkov. S tými sa z hľadiska výkonu neporovnáva, ale vzájomne sa obohacujú.

Za najväčší úspech našej dcéry považujem to, že si našla realizáciu v živote, ktorá ju napĺňa. Robí to, čo ju baví a svojou húževnatosťou a drinou dokáže posúvať svoje hranice. Nikdy sa nesťažuje, že sa jej nechce na tréning, má obrovskú disciplínu,“ hovorí Martin Kračun, otec a zároveň tréner talentovanej športovkyne a pokračuje: „Na nedávnych pretekoch v októbri štartovala v piatich disciplínach spolu so zdravými športovcami a v každej disciplíne si zlepšila svoj osobák. Toto ju veľmi motivuje. Po pretekoch sa nepýta, na akom mieste skončila, ale či sa opäť posunula v osobnom výkone.“

Vande Kračunovej sa v plávaní vyrovná len málokto s Downovým syndrómom na svete
Zdroj: Slovanet Impact

Vande začína od nového roka intenzívna príprava. V lete ju v Berlíne čakajú opäť Svetové hry Špeciálnych olympiád s účasťou tisícov športovcov z viac ako 150 krajín sveta, z ktorých má sen priniesť ďalšie zlato. Každodenná profesionálna príprava mladej športovkyne, o to viac, ak ešte k tomu musí prekonávať svoj hendikep, je značne finančne náročná. Cestovné náklady, vstupné na bazény a prenájom plaveckej dráhy, tréningy, ubytovanie počas sústredení, služby fyzioterapeuta či nákup športových potrieb – to všetko sú náklady, ktoré by rodina Kračunovcov nedokázala sama utiahnuť. A práve tu pomáha záštita, ktorú predstavuje Slovanet Impact.

Pomoc má dopad na obidve strany  

Špeciálne olympiády Slovensko je športová organizácia, ktorá rozvíja šport detí a mládeže s intelektuálnym znevýhodnením v podobe celoročných tréningov ako aj súťaží doma a v zahraničí. Združuje u nás až 1800 malých aj veľkých členov zo všetkých kútov krajiny a motiváciou k športu im pomáha dodávať odvahu, prežívať radosť a vytvárať priateľstvá na celý život.

Športová organizácia Špeciálne olympiády Slovensko rozvíja šport u ľudí s intelektuálnym znevýhodnením
Zdroj: Slovanet Impact

Emócie získané vďaka športu sú úplne jedinečné. Šport ponúka tú najplnohodnotnejšiu inklúziu pre ľudí so znevýhodnením,“ hovorí Dominika Nestarcová, bývalá úspešná reprezentantka Slovenska v plážovom volejbale, ktorá dnes pôsobí ako prezidentka organizácie Špeciálne olympiády Slovensko a pokračuje: „Pomoc ľuďom, ktorým ich diagnózy nedovolia sa pretvarovať a nehrať fair-play, je „win-win“ situácia pre všetkých. Nielen pre týchto ľudí a ich rodiny, ale aj pre nás samotných a partnerov, ktorí nám pomáhajú robiť našu prácu. Preto ich aj častokrát pozývame na naše podujatia, aby videli obrovský zmysel svojej podpory a sami sa nabili tou pozitívnou atmosférou a autentickými emóciami.“

To je aj prípad ľudí z iniciatívy Slovanet Impact, ktorí prispievajú tomuto partnerskému združeniu na to, aby mohlo pre svojich zverencov počas školského roka prenajímať športovú halu, bazén na výukové plávanie či dávať lekcie v tanečnej akadémii. Pravidelné týždenné aktivity určené na udržiavanie pohybu a kondície dopĺňajú počas roka priebežne organizované Majstrovstvá Slovenska Špeciálnych olympiád v až 22 športoch. „Na tieto aktivity beriem častokrát aj moje deti. Chcem ich viesť odmalička k tomu, aby bolo pre nich prirodzené vnímať týchto pre nás iných ľudí a deti. A som veľmi rada, ako to medzi nimi funguje. Aj keď by sa zmena vrcholového športu za prácu pre osoby s intelektuálnym znevýhodnením niekomu tak javiť nemusela, môžem povedať, že pre mňa bol vstup do tohto sveta veľký emocionálny a ľudský posun,“ hodnotí športovkyňa Dominika Nestarcová.

Pohyb a šport ako prevencia pred nástrahami digitálnej doby

Aktívny dôraz na pohyb a fyzickú činnosť je treba v dnešnej dobe rozšíriť v rámci celej spoločnosti a viesť k nej systematicky predovšetkým deti. Práve ich fyzický aj psychický vývoj a zdravie najviac ohrozuje čoraz intenzívnejšie uzatváranie sa vo virtuálnom svete. Uvedomujú si to aj u popredného poskytovateľa online a inteligentných produktov a služieb, čo je tiež jedným z dôvodov fungovania podpornej iniciatívy Slovanet Impact.

Malí hráči z klubu FK Slovan Ivanka pri Dunaji zažili v lete špeciálny týždňový tábor
Zdroj: Slovanet Impact

Spojenie slov pohyb a Slovanet má u nás dlhoročnú tradíciu. Nadačná pomoc hendikepovaným deťom, ktorým osud nedoprial fyzickú schopnosť zdravo sa hýbať, či podpora a organizácia športových aktivít, ktoré majú za cieľ potlačiť rozmáhajúci sa neduh pasívnej životosprávy, sú nám vlastné už dlho. Som ale rád, že v roku 2021 sme na túto vlnu nastúpili s ešte výraznejším dopadom – a to založením nového strešného konceptu našej spoločenskej zodpovednosti Slovanet Impact,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Slovanet Peter Máčaj a ďalej vysvetľuje: „Máme za sebou už druhú sezónu tohto programu a hrdo môžeme povedať, že sme týmto spôsobom obsiahli už desiatky detí, mladých ľudí a športovcov. V roku 2022 sa nám podarilo našu podporu pre individuálnych športovcov a organizácie oproti predchádzajúcemu obdobiu takmer strojnásobiť. Tešíme sa, že môžeme byť svojím dielom hybnou silou pre tých, ktorí nepozerajú na limity svojho hendikepu, aj tých, ktorí bojujú zdravým pohybom s lákadlami digitálnej doby. Chceme tu byť aj naďalej pre tých, ktorí sú svojím talentom a nadšením športovať vzorom pre ostatných.“

Podporu z iniciatívy Slovanet Impact dostala v roku 2022 aj juniorská majsterka Európy v šachu Karin Novomeská
Zdroj: Slovanet Impact

Myšlienka Slovanet Impact s týmto zámerom v roku 2022 aktívne pomáhala aj v raste malých futbalistov a cyklistov. V prvom prípade išlo o chlapcov od 7 do 15 rokov z klubu FK Slovan Ivanka pri Dunaji, ktorí zažili v lete špeciálny týždňový tábor. Financie z tohto mechanizmu putovali aj do cyklistického klubu EPIC Dohňany pri Púchove. Mladým cyklistom to pokrylo časť nákladov na jesenné a zimné sústredenia.

Na východe Slovenska si v rámci programu podpory Slovanet Impact užili výnimočný olympijský deň a radosť z pohybu a ocenení žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Zástupcovia telekomunikačného operátora zorganizovali už tradične aj vlastný golfový turnaj, na ktorom nechýbali ani spriatelení hendikepovaní golfisti. V neposlednom rade má táto iniciatíva po dvoch rokoch existencie pod svojou záštitou aj ďalšie dve mená v rámci spektra športových disciplín – jedného z najúspešnejších slovenských horolezcov Petra Hámora a juniorskú majsterku Európy v šachu Karin Novomeskú.

O príbehoch týchto športovcov a význame tejto pomoci sa dozviete viac na stránke www.slovanetimpact.sk

Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.