Napriek tomu, že patril k zlatej generácii hercov, pričinil sa o vznik profesionálneho divadla v Nitre a založil Malú scénu SND, pri mene Ľudovít Ozábal si málokto vybaví, ako vyzeral, nieto ešte, kde hral.

Apritom to bol úžasný človek, doslova a do písmena multitalent. Vynikal nielen v herectve, bol vynikajúci režisér, recitátor, pedagóg, ilustrátor, autor divadelných hier a nadšený skaut. Ozábalovci boli skautská rodina. Ľudo (prial si, aby ho tak blízki oslovovali a zároveň to bolo jeho umelecké meno, pozn. red.) sa narodil 25. januára 1922 v Nitre. Jeho otec Jozef Ozábal pracoval ako hlavný školský inšpektor pre Nitriansku župu a neskôr v rokoch 1923 až 1940 žil a pôsobil v Zlatých Moravciach. Bol to osvietený človek, s manželkou Helenou Ozábalovou, rodenou Závodskou, mali desať detí: sedem chlapcov a tri dievčatá. Najmladšie z detí bol práve Ľudo, a hoci by sa mohlo zdať, že ako svoje živobytie si vybral to najzaujímavejšie povolanie, nebolo to celkom tak.

FOTOGRAFIE TAKMER ZABUDNUTEJ HERECKEJ LEGENDY NÁJDETE V GALÉRII

Jeho najstarší brat Vladimír bol napríklad vojak z povolania a po podpísaní Jaltskej dohody, teda po rozdelení sfér vplyvu medzi svetovými mocnosťami a po ukončení vojny, musel emigrovať. Spolu s priateľom Jozefom Cígerom Hronským sa cez Taliansko dostal do Argentíny a odtiaľ do USA. Usadil sa v Clevelande, kde pôsobil ako riaditeľ miestnych vodární. Ďalší brat Ladislav bol významný slovenský skautský funkcionár a spolu s bratmi skautmi Igorom Janotom a Alojzom Hercegom je spoluautorom návrhu skautskej ľalie. Viktor Ozábal zomrel v Slovenskom národnom povstaní. Keďže si Ľudo chcel staršieho brata, ktorý prišiel o život ako 31-ročný, uctiť, pomenoval po ňom svojho jediného syna.

Ján Ozábal pôsobil ako skaut a učiteľ. V roku 1957 sa významným podielom zaslúžil o vznik Štátneho bábkového divadla v Bratislave a zároveň bol jeho prvým riaditeľom. Jozef Ozábal bol rovnako učiteľ, absolvoval Učiteľský ústav v Leviciach, bol skaut a od roku 1935 skautský vodca a stály inštruktor lesných škôl. Ivan Ozábal bol takisto skaut, ale o troch sestrách Ľudmile, Oľge a Margite sa nezachovali podrobnejšie informácie. Je známe len to, že žili veľmi súdržne a všetci sa navštevovali. Dokonca aj s Vladom Ozábalom, ktorý emigroval, sa všetci súrodenci po 24 rokoch zišli pri dojímavom stretnutí v Juhoslávii na polostrove Kačjak. Pre svoju angažovanosť sa riadili rodinným heslom: „Robili sme to pre vlastné potešenie a azda aj pre blaho iných. My sme to tak chceli a cítili.“

Dielo

Narodil sa 25. januára 1922 v Nitre ako najmladší z desiatich súrodencov. Študoval na Gymnáziu v Zlatých Moravciach a v roku 1942 nastúpil na Konzervatórium v Bratislave. V roku 1946 začal štúdium na filozofickej fakulte v hlavnom meste, ale popri ňom účinkoval ako herec a režisér na doskách SND, preto musel školu prerušiť. Ako 30-ročný nastúpil do funkcie riaditeľa a režiséra Krajového divadla v Nitre.

 

Naspäť do Bratislavy a na dosky SND sa vrátil v roku 1954. Hral v dielach svetových umelcov, v hre L. N. Tolstoja Ivan Hrozný (1946/1947), Shakespearovej hre Veselé panie z Windsoru (1955/1956), v Brechtovej hre Život Galileiho (1957/1958), Dürrenmattovych Fyzikoch (1962/1963), v Gogoľovom Revízorovi (1981/1982) a v mnohých iných. Od roku 1957 začal pôsobiť na štátnom konzervatóriu ako pedagóg, učil javiskovú reč. Od roku 1961 až do roku 1964 bol umeleckým vedúcim Malej scény SND. Na divadelných doskách pôsobil do svojho odchodu do dôchodku v januári 1983. V 70. rokoch získal titul zaslúžilý umelec.

 

Napísal aj niekoľko bábkových hier, napríklad Zimnú rozprávku, s bratom Jánom napísal hru 6 + 7 = 13, ktorú aj ilustroval. Ilustroval aj knihu Svetozára Štíta Janko a Dunčo na dedine z roku 1945. Spolu s bratmi Jozefom a Jánom vydal v roku 1954 zbierku textov, hier a piesní s názvom Večery v chate a pri vatre.

 

Mal veľké zásluhy na obnovovaní skautského života v rokoch 1967 a 1968 a po roku 1989. Bol nositeľom skautského vyznamenania Strieborný vlk. Zomrel v Liptovskom Mikuláši vo veku 70 rokov 16. augusta 1992.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
ĽUDO (vľavo) a RADO (vpravo) PAMPURIKOVCI si v gastrobiznise v metropole východu vybudovali dobré meno.

Bistro na želanie: Bratia sa rozhodli pre spoločný biznis, varia aj podľa počasia

Ilustračná snímka

Recyklácia vo vesmíre: Už vyše pol storočia je súčasťou obežnej dráhy Zeme smetisko

Vyrážky na tvári: Pozrite sa, čo znamenajú! Ich miesto vám napovie, ktorý orgán odľahčiť

Vyrážky na tvári: Pozrite sa, čo znamenajú! Ich miesto vám napovie, ktorý orgán odľahčiť

Manželia Obamovci

Problémy v raji: MICHELLE A BARACK OBAMOVCI priznali manželskú krízu

Iveta je na dcéru veľmi pyšná. Výborne si spolu rozumejú.

IVETA MALACHOVSKÁ túži po vnúčatku: Rázna reakcia dcéry!

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia