Peklo, hrôza, beznádej... Ťažko si predstaviť, čo v týchto dňoch prežíva ukrajinský ľud, ktorý z hodinu na hodinu prichádza o svoje domovy, istoty a radosť zo života. O to viac, ak ide o tých najmenších.

Ruská invázia na Ukrajinu, ktorá druhý deň ničí susednú krajinu, podľa údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) donútila už viac ako 100-tisíc obyvateľov opustiť svoje domovy a hľadať útechu v susedných krajinách. K tým bezprostredne patrí aj Slovensko, ktorého hraničné priechody na východe zažívajú nápor poväčšine bezradných žien a ich potomkov. Na facebookovej stránke slovenskej polície pribúdajú zábery ani nie školopovinných ukrajinských detí, ktoré sa zo dňa na deň ocitli na Slovensku, odtrhnutí od svojich otcov, kamarátov, života, na ktorí boli zvyknuté...

"Po celú uplynulú noc prúdili na územie Slovenskej republiky stovky obyvateľov Ukrajiny, ale aj občanov iných krajín, aby si zachránili holý život. Všetci prichádzajúci sa správali pokorne a disciplinovane, zo strany polície nebol zaznamenaný žiadny incident," uvádzajú muži zákona na sociálnych sieťach. Vo štvrtok večer policajti priniesli video so slobodnou mamičkou, ktorá na hraničný priechod Ubľa prišla iba s mesačným bábätkom. "Mamička bola vybavená prednostne a počas kontroly dokladov ju prichýlili policajti v stanovišti. Ďalej pomôže Červený kríž," informujú muži zákona s tým, že "niektoré deti presuny zvládali lepšie, iné horšie. Najväčším nepriateľom bola zima. Niektorí najmenší boli evidentne v šoku. Už len takýto útek na nich zanechá stopy do konca života."

Najnovšie správy hovoria o tom, že "situácia na východnej hranici s Ukrajinou je pokojná, neevidujeme v súčasnosti ani žiadne čakacie doby. Ukrajina vyhlásila mobilizáciu, preto sa k nám nedostávajú muži vo veku 18-60 rokov. Na ukrajinskej strane nie sú žiadne rozsiahle kolóny. Poprosíme všetkých nešíriť neoverené informácie a paniku. O skutočnom stave na hraniciach, nech bude akýkoľvek, vás budeme pravidelne informovať," uviedla polícia v piatok doobeda.

VIAC FOTO Z UKRAJINY NÁJDETE V GALÉRII...
Diskusia