Technika, ktorá nemá páru. BRAŇO ZVOLENSKÝ zo Zavara pri Trnave podľa fotografií vybrusuje do opáleného lipového dreva podobizne.

Všetky jeho dielka visia pekne pokope v stolárskej dielni. Predal iba jedno z prvých, ktoré ešte vyrábal cez šablónu. To mu bolo málo. Postupne pritvrdzoval a vyrábal náročnejšie dielka. „Každý kus prejde ohňom, kým sčernie. Keď vychladne, môžem ho začať vybrusovať šmirgľom. V mojich obrazoch nie je žiadna farba, je to len spálená škrupina na kuse dreva,“ vysvetľuje. „Bledé partie sú viac zbrúsené, čierne menej alebo vôbec,“ dodáva.

FOTOGALÉRIA: POKOCHAJTE SA VÝTVORMI TALENTOVANÉHO UMELCA

Piplačka

Nielenže sa to zdá ako piplačka, ale ono to piplačka aj je. Komu by sa s tým chcelo strácať čas? „Mňa to veľmi baví. Je to časť mojej práce, ktorá nie je na predaj. Predlohou mi je fotka, ktorú si trochu predkresľujem ceruzkou do popola. Veľa tam toho nevidno,“ smeje sa.

Niektoré Braňove dielka ešte nikto nevidel. Nenašiel nikoho, kto by používal podobnú techniku. „Rezbárov je na Slovensku dosť. Chcel som sa pokúsiť o niečo iné a prišiel som na vlastnú techniku. Hľadal som na internete ľudí, ktorí robia niečo podobné, no nenašiel som nikoho. Rád by som sa s niekým poradil, opýtal sa, vymenil si skúsenosti, ale nemám s kým. Ohňom zvyčajne maľujú len tí, ktorí vyrábajú gýče letovačkou. To som v žiadnom prípade nechcel. Hľadal som novú, vlastnú cestu. Robím niečo jedinečné, čo asi u nás nerobí naozaj nikto,“ teší sa majster, ktorý dokáže vyzdobiť aj interiéry kostolov. Aj klasické rezbárstvo mu je blízke. Živí ho stolárčina. „Akademický sochár Peter Čambál mi povedal, že všetko na svete už bolo vymyslené. Takže asi je niekto, kto robí podobné veci ako ja, ale možno ich má schované v šope ako ja. S výstavou by som problém nemal, ale predávať nemienim.“ Braňo hovorí, že portrét na zákazku by odmietol, pretože si zarába jednoduchšie ako škriabaním do spáleného dreva. „Toto je makačka a otročina. Ale je to skvelý psychický relax.“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia