Johanna Mazibuko, ktorá žije v juhoafrickej Severozápadnej provincii, sa tento týždeň dožila 128 rokov a možno sa tak stala najstaršou žijúcou osobou na svete.

Starenka sa narodila na kukuričnej farme a bola najstaršou z 12 súrodencov, z ktorých traja ešte žijú, informuje Mirror. Napriek tomu, že bola negramotná, pre News24 povedala: "Na farmách sa nám žilo veľmi dobre. Neboli žiadne problémy."

Hoci si na svoje detstvo dobre nepamätá, spomína si na časy, keď boli farmy zamorené kobylkami. "Boli tam také, ktoré sme mohli chytiť a zjesť. Bolo to, ako keby ste jedli mäso. Len sme ich vyprážali a jedli sme ich len tak, samé od seba," spomína Johanna s tým, že keď vyrastala, jej stravu tvorilo najmä čerstvé mlieko a divoký špenát. "Teraz jem moderné jedlo. Zvykla som si na to, ale chýba mi jedlo, na ktorom som vyrastala."

Johanna sa vydala za staršieho vdovca menom Stawana Mazibuko vo veku, na ktorý si nepamätá. "Bola som vydatá za staršieho muža. Jeho prvá manželka zomrela. Bol to nezávislý muž. Mal konský povoz a kravy. Dojila som ich a vyrábala maslo na predaj. Ten muž sa ku mne správal veľmi dobre a pomohol mi zabudnúť na môj život pred ním. Nič mi nechýbalo." So Stawanom mala sedem detí, z ktorých dve sú dnes nažive. Okrem svojich dvoch detí sa Johanna môže pochváliť približne 50 vnúčatami a pravnúčatami. Po svadbe sa Johanna živila domácimi prácami pre majiteľov fariem.

Neuveríte, čo musia spraviť, keď zomrie! Čítajte na ďalšej strane...

Diskusia