Meria cez 2,5 metra a precestoval takmer celý svet! Turek Sultan Kösen 10. decembra oslávil 40 rokov štýlovo - okrem iného aj po boku najvyššieho muža všetkých čias.

Oslávenec vysoký 251 cm sfúkol sviečky na svojej narodeninovej torte v USA, kde pózoval aj vedľa sochy Roberta Wadlowa v životnej veľkosti, najvyššieho muža všetkých čias, ktorý bol so svojimi 272 centimetrami prvým človekom, ku ktorému musel Sultan vzhliadať. Po sfúknutí sviečok si Sultan svoje narodeninové želanie nenechal pre seba - ako informuje web Guinnessovej knihy rekordov, dúfa, že "precestuje zvyšné krajiny, ktoré som doteraz nenavštívil". "A udržať si svoj rekordný titul. Dúfam, že nebude nikto vyšší ako ja," dodal žartom.

Sultan je v súčasnosti kultúrnym veľvyslancom Turecka. "Snažím sa robiť všetko pre to, aby som propagoval svoju krajinu, svoju provinciu, svojich ľudí, svoju kultúru," povedal v novembri pre agentúru Anadolu. Sultan už navštívil celkovo 127 krajín, čo sa mu kedysi vzhľadom na jeho extrémnu výšku a skromný pôvod zdalo nemožné. Keď vyrastal, jeho nadrozmerná postava ho trochu obmedzovala. Nemohol chodiť do školy a dokonca ho považovali za príliš vysokého na to, aby hral basketbal! Preto, aby uživil svoju rodinu, sa zmieril so životom farmára. Všetko sa však zmenilo v roku 2009, keď bol oficiálne uznaný za najvyššieho muža na Zemi.

Na pláži vo svojom milovanom Turecku
Zdroj: https://www.instagram.com/p/B6fC9N6F0J7/

"Po tomto dni som sa narodil," spomína Sultan. "Predtým som bol veľmi tichý človek. Teraz už môžem hovoriť. Som šťastný. Som vtipný. Teším sa zo svojho života." Sultanov život sa v nasledujúcom desaťročí zmenil k lepšiemu. Najdôležitejšie bolo, že bezplatne podstúpil život zachraňujúcu operáciu, ktorá zastavila jeho nekonečný rast, spôsobený ochorením známym ako gigantizmus hypofýzy. V Sultanovom prípade bola jeho hypofýza poškodená nádorom, čo viedlo k nadmernej produkcii rastového hormónu. Zaujímavé je, že jeho obrovský rastový skok sa začal až vo veku 10 rokov.

V roku 2016 si Sultan splnil svoj životný sen a debutoval v Hollywoode vo filme Achieving the Impossible a potom sa vydal na turné s Magic Circus of Samoa. Napriek svojmu úspechu Sultan hovorí, že keď ide na cesty, chýba mu jeho dedina Dedeköy. Peniaze, ktoré zarobil, však Sultanovi umožnili prispôsobiť svoj dom v Dedeköy jeho nadštandardnej postave. Hoci mu mnohé krajiny ponúkli občianstvo, Sultan naďalej zostáva hrdým občanom Turecka.

TO JE VÝŠKA! VIAC FOTO SULTANA NÁJDETE V GALÉRII...
Diskusia