Počuli ste už o cosplay? Takú záľubu má totiž rodáčka z Nového Mesta nad Váhom Miriam Michalovičová. Vo voľnom čase sa rada oblieka do kostýmov filmových hrdinov. Keby sa len obliekala, ona si odev dokonca sama vyrába!

Nie je schizofrenička, hoci každý deň z nej môže byť iná žena. Nie je ani krajčírka, i keď za šijacím strojom presedí hodiny. A do tretice nie je ani herečka, napriek tomu je na premiérach filmov v kinách pomaly najväčšia hviezda. Miriam Michalovičová je len mimoriadne zručná a zároveň miluje niektoré ženské hrdinky na plátne.

FOTOGRAFIE PREMIEN KRÁSNEJ COSPLAYERKY NÁJDETE V GALÉRII

Päť rokov šije kostýmy

Už roky ju bavia počítačové hry a fascinujú akčné postavy. S priateľom nejeden večer presedeli pred obrazovkou a vyzývali jeden druhého do súboja. „Asi najviac z celej triedy som sa vždy tešila na karneval, aby som sa mohla aspoň na chvíľu prezliecť za nejaký svoj idol,“ spomína na časy zo základnej školy, keď jej ešte kostýmy na mieru šili iní. Zlom nastal o pár rokov neskôr, a to konkrétne s premiérou filmu Wonder Woman. „Chcela som si len tak pre radosť vyrobiť tento kostým. Až keď som ho už mala hotový, napadlo mi, že v ňom nemusím sedieť doma pred televízorom, ale môžem ho ukázať svetu. Oslovila som teda kiná, ktorým sa to zapáčilo, a tak som sa dostala k prezentácii.“

Urobiť zo seba hrdinku, ktorá bojuje za dobro a ženské práva, jej trvalo dva mesiace. „Najzložitejšie bolo vyrobiť korzet, s ktorým mi pri obliekaní musí niekto pomáhať. Štít som dala dokopy z preglejky a montážnej peny, ktorú som vybrusovala až do požadovaného tvaru,“ hovorí zručná tmavovláska, ktorá sa výrobe kostýmov venuje približne päť rokov.

Kostým svojej obľúbenej hrdinky nosí tak rada, že ho občas prevetrá i s civilným oblečením a vyberie sa do mesta.
Zdroj: Archív M. Michalovičovej

Nápad z Japonska

Táto nevšedná záľuba má presné pomenovanie – cosplay. Pochádza z anglických slov „costume“ a „play“, čo v preklade znamená kostýmová hra. Fanúšikovia sa teda snažia čo najviac priblížiť vzhľadu obľúbených postáv z fantasy filmov, komiksov alebo zo sci-fi snímok, a to nielen čo sa týka oblečenia, ale i mejkapu. Kolískou nevšednej záľuby je Japonsko a po tom, čo sa rozšírila do celého sveta, účastníci sa schádzajú na rôznych festivaloch.

Hoci by sa mohlo zdať, že ide o nenáročný koníček, opak je pravda. Preto ide zatiaľ len o Miriaminu vášeň a nie živobytie. „Za peniaze, ktoré si predvádzaním kostýmu zarobím, si opäť kúpim materiál, prípadne ich využívam na opravu či repasovanie už hotových kostýmov,“ hovorí Miriam Michalovičová.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia