Výtvarník Viliam Mauritz, rodák z Komárna, zanecháva gigantické stopy po celom svete. Možno raz nejaká pribudne aj na Slovensku.

Stačí na to náhoda – ako na väčšinu ostatných stôp. „Všetko je otvorené. Nikdy neviete, komu a kam sa chýr o obrovských stopách dostane a koho moja myšlienka zaujme tak, že mu bude stáť za to osloviť ma,“ mieni autor. Samozrejme, bude to chcieť aj financie. Žiadny veľký a jedinečný projekt sa bez nich nezaobíde. Aké stopy zanechávajú po sebe naše skutky?

FOTORAFIE GIGANTICKÝCH STÔP NÁJDETE V GALÉRII

Krížom-krážom so psom

Keď mal Viliam dva roky, jeho rodina sa presťahovala z Komárna do Bratislavy. Tu študoval na gymnáziu a chystal sa na Vysokú školu výtvarných umení. Lenže do Československa vtrhli armády socialistických krajín na čele so Sovietmi a poskytli nám neželanú bratskú „pomoc“. „Odpracoval som niekoľko mesiacov v televízii pri výrobe dekorácií. V roku 1969 som odišiel na tri dni Švajčiarska,“ spomína s úsmevom na krátky pobyt, ktorý sa predĺžil až dodnes.

„V tom čase sa ešte z Československa na tých pár dní dalo slobodne odísť. Zastavil som sa v Berne. Musel som začať pracovať, pretože som mal prázdnu peňaženku a potreboval som sa naučiť po francúzsky. Po roku som si našetril a išiel som do Lausanne, kde ma vzali na vysokú výtvarnícku školu. Tam som študoval päť rokov. V roku 1975 som získal štipendium na postgraduálne štúdium. V tom čase však postgraduálne štúdium na výtvarnej škole vo Švajčiarsku neexistovalo.“

Musel si poň odísť do ďalšej cudziny. „Našiel som si univerzitu v Kalifornii, kde mi po roku a pol diplom dali.“ Po návrate do Švajčiarska dlho na jednom mieste nevydržal. Mal túlavé topánky. V roku 1988 opäť odišiel do USA a rok žil na Floride. „Cestoval som odtiaľ so svojím psom krížom-krážom. Bol to kríženec nemeckého a belgického vlčiaka. Po návrate z Ameriky som naďalej pracoval ako sochár a maliar na voľnej nohe.“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka: Americký prezident Donald Trump

Väčšiu zvrhlosť ste ešte nevideli: Trump a Miss Amerika v intímnom momente. Toto má byť umenie?

Populárne články
Gillian Anderson

Z agentky Scullyovej je Margaret Thatcherová: GILLIAN ANDERSON prijala hereckú výzvu

Ilustračná snímka: Americký prezident Donald Trump

Väčšiu zvrhlosť ste ešte nevideli: Trump a Miss Amerika v intímnom momente. Toto má byť umenie?

Dominika Gottová

Pokus o samovraždu! DOMINIKA GOTTOVÁ chcela ukončiť svoje trápenie. Čo ju k tomu dohnalo?

Veselý Čaj

Slováci rozbehli biznis počas korony: Viete, ako chutí skutočný čaj?

Pred súdom v Londýne sa zišli fanúšikovia slávneho herca, aby ho podporili.

Koniec kariéry? JOHNNY DEPP vraj bil manželku, ona mu údajne do postele vykonala veľkú potrebu

ISS je už mimo zemskej gravitácie. Je to pravda?

ISS je už mimo zemskej gravitácie. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia