Jeho život je ako nevyriešená detektívka aj preto, že KAROL DUCHOŇ (†35) žil krátko. Nové fakty z jeho krátkej pozemskej púte sa snažia odtajniť nadšenci z mesta, kde sa výnimočný spevák narodil a vyrastal.

Spevák s jedinečným hlasom prežil detstvo v Galante na juhozápade Slovenska. V prvé roky jeho života mali blízko k životnému štýlu ľudí s modrou krvou. Rodina Duchoňová totiž žila v areáli sídla slávneho šľachtického rodu Esterháziovcov. Atraktívne bývanie museli opustiť po tom, ako sa zapáčilo miestnym predstaviteľom komunistickej moci.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Prísny rodič

Otec zosnulého speváka pôsobil v malom okresnom meste ako riaditeľ miestnej strednej školy, v 50. rokoch minulého storočia išlo o veľmi vážený post. Bol vraj veľmi prísny rodič a nepozdávali sa mu umelecké sklony jeho jediného syna. Duchoňovci teda figurovali na spoločenskom rebríčku na pomerne slušnej pozícií, nečudo, že im pridelili atraktívny byt v miestnom parku neogotického kaštieľa. Predstavte si, že bývate v malom útulnom bytovom dome s ďalšími troma rodinami blízko centra mesta. Od ruchu a hluku vás však delí vysoké historické oplotenie, každé ráno sa prebúdzate do symbiózy ticha, pokoja a nádhernej zelenej oázy. Takto totiž ešte aj dnes pôsobí na súčasníkov historický park, ktorý je spolu s neogotickým kaštieľom zapísaný v ústrednom zozname kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky.

„V druhej polovici 19. storočia sa posledný vlastník kaštieľa z rodu Esterháziovcov, Jozef, pustil do renovácie svojho sídla. Objekt, ktorý jeho predkovia postavili v roku 1633 v renesančnom duchu, prešiel dosť zásadnou zmenou. Pri renovácii sa motivoval romantickou anglickou gotikou, ozdobnými prvkami boli hlavne kvetinky. Jozef sa veľmi nádejal, že vynovená stavba priláka do Galanty jeho príbuzných žijúcich v Maďarsku či Rakúsku. Tých však zmena v novom pomerne ešte neznámom slohu doslova urazila, vyhlásili, že ide o gýč. Jozef a jeho manželka tak dožili v Galante bez spoločných potomkov sami, kaštieľ po ich smrti predali pozostalí štátu,“ približuje dejiny významnej galantskej stavby miestny architekt Peter Aštary.

Do kaštieľa sa nasťahovali úradníci, objekt slúžil hlavne ako administratívne sídlo. Pre štát však kaštieľ nebol srdcovou záležitosťou, a tak sa oň aj staral. V čase, keď sa do bytového domu v parku nasťahovali Duchoňovci, bol ešte historický objekt v dôstojnom stave. Rodičom slávneho speváka a ich susedom sa tak z okna ich bytov naskytol príjemný pohľad na zaujímavý kaštieľ, ktorý bol pýchou mesta.

Článok pokračuje na následujúcej strane.

Koza Cave Hotel

Jaskynný hotel či mrakodrap ako čistička vzduchu... Kam by ste radšej zavítali?

Populárne články
Každoročne slávený festival sa začína v druhú sobotu pred Popolcovou stredou. Spája v sebe pozostatky pôvodných náboženských praktík s importovanými kresťanskými prvkami.

Obeta matke Zemi: Diabolský festival v Argentíne aj ako božstvo hýrenia či nemravnosti

Herečka Zuzana Skopálová.

Zmena profesie? Žiaden problém! Neuveríte, čím sa živí herečka ZUZANA SKOPÁLOVÁ

Nevystavte sa zbytočne pneumokokovej nákaze, 
dá sa pred ňou ochrániť.

Postrach seniorov: Viete, ako sa ochránite pred pneumokokmi?

Marta Kubišová

Brat speváčky MARTY KUBIŠOVEJ zomrel pred dvomi rokmi. Prečo sa s ním doteraz nerozlúčila?

Boris Valábik

Tajná svadba: BORIS VALÁBIK je v chomúte. TAKTO vyzeral jeho veľký deň

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia