Novozélanďanka Tayla Clement sa narodila s mimoriadne zriedkavým ochorením nazývaným moebiusov syndróm, kvôli ktorému nemôže hýbať obočím ani hornou perou.

Dvadsaťštyriročná Tayla je síce "dievča, ktoré sa nemôže usmievať", ale žiari šťastím. Ako píše People, podpísala totiž medzinárodnú modelingovú zmluvu, ktorá jej umožní inšpirovať ostatných a podeliť sa o svoj príbeh ako jednej z mála ľudí na svete so zriedkavým ochorením.

Táto porucha, ktorá postihuje len 1 zo 4 miliónov ľudí, je vrodený stav, pri ktorom sú tvárové nervy nedostatočne vyvinuté. V prípade Tayly to znamená, že "moje obočie sa nehýbe, moje oči nesledujú smer zľava doprava a ani moja horná pera sa nehýbe, čo znamená, že sa nemôžem usmievať, preto sa mi hovorí 'dievča, ktoré sa nemôže usmievať'," povedala pre ABC News.

To sťažovalo jej dospievanie a v detstve bola veľmi šikanovaná. "Ľudia nosili do školy igelitové tašky a hovorili mi, aby som si ich dala cez hlavu, pretože som bola taká škaredá, že ma nechceli vidieť a nezaslúžila som si, aby ma videli," povedala. "Myslím si, že keď vyrastáte a hovoria vám, že ste škaredí a bezcenní, veríte tomu, pretože nič iné nepoznáte." V 12 rokoch podstúpila operáciu, ktorá mala pomôcť jej úsmevu presunutím tkaniva zo stehna do kútikov úst. Po 12 mesiacoch rekonvalescencie však lekári v jej tvári nedokázali prebudiť nervy, priblížila pre austrálske 7 News.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia