Zatiaľ čo darovanie spermií je všeobecne známe, darovanie vajíčok sa v spoločnosti veľmi neskloňuje. A mnohí z nás o tejto možnosti ani netušia. Bez Alexandry a iných darkýň by páry, ktoré sa neúspešne túžia stať rodičmi, šancu dať život dieťaťu nedostali.
Niektoré dvojice nemôžu mať dieťa z dôvodu predčasného zlyhania vaječníkov, nízkej kvality vajíčok ženy alebo pre vrodené genetické abnormality. Rovnako ženy po chemoterapii alebo rádioterapii pri onkologickej liečbe potrebujú darované vajíčka. Čo viedlo tridsaťročnú Sašu, sympatickú Bratislavčanku, aby darovala svoje vajíčka a podstúpila hormonálnu stimuláciu?
„Na Instagrame som sledovala jednu Američanku, ktorá nemohla veľmi dlho otehotnieť. Vlastne, niekoľkokrát otehotnela, ale potratila. A hoci bola veľmi racionálna, z toľkých nevydarených pokusov jej ‚preskakovalo‘ a stala sa z nej precitlivená žena. Aj v mojom okolí bolo niekoľko žien s rovnakým problémom. Ja som, naopak, otehotnela veľmi ľahko. Uvedomovala som si, aké mám šťastie. Čím dlhšie som nad tým premýšľala, tým viac som bola nadšená nápadom, že by som darovala vajíčka a pomohla niekomu, kto sa trápi, mať také krásne zdravé dieťa, aké mám ja. Bolo to dokonalé!“ hovorí s nadšením mamička päťročného Vikina a ročnej Mily.
Priberieš! Budeš náladová!
A hoci jej úvahy prerušilo druhé tehotenstvo s dcérkou Milou, svojho plánu sa nevzdala. Musela však pár mesiacov počkať, pretože v čase dojčenia sa hormonálna stimulácia nemôže aplikovať. Podmienky na darovanie vajíčok sú prísne. Žena nemôže darovať vajíčka, ak je tehotná a dojčí, ak trpí vážnou psychickou poruchou, pravidelne konzumuje alkohol a užíva drogy. Zatiaľ čo manžel aj mama Sašu podporili, mnoho ľudí aj priateľov ju odrádzalo tým, že hormonálna príprava je veľký zásah do organizmu a sprevádzajú ju obrovské zmeny nálad, o možných dôsledkoch ani nehovoriac! Čudovali sa, prečo to chce dobrovoľne podstúpiť.
„Ženy, ktoré absolvujú hormonálnu liečbu s cieľom otehotnieť, sú pod stresom. Čo keď sa to nepodarí, už som to skúšala a nevyšlo to… Opäť budem musieť brať hormóny a bude mi zle… V mojom prípade o nič nešlo. Nebála som sa, že niečo nevyjde, naopak, tešila som sa, že niekomu pomôžem a bude mať rovnako dokonalé deti ako ja.“ O tom, že robí správnu vec, ju presvedčili desiatky pozitívnych reakcií, keď na svojom instagramovom účte @operenecholec zverejnila svoje rozhodnutie. „Baby, ktoré nemôžu otehotnieť, mi ďakovali, písali celé eseje.“
Tento rok v apríli sa teda Alexandra vybrala na kliniku reprodukčnej medicíny ReproMedica v Bratislave a celý proces sa mohol začať. Na prvej konzultácii vyplnila dotazník. „Boli tam otázky o všetkom – o výške, váhe, farbe očí aj vlasov, dokonca aj povahe. Napísala som, že som super. A vtipná,“ smeje sa Saša. V prvý deň jej odobrali krv aj na genetické testy a pohlavne prenosné choroby. „Trochu som sa obávala, že budem prenášačka nejakého vážneho ochorenia. Viete, kvôli deťom… Všetko však bolo v poriadku,“ odľahlo jej. Proces samotnej stimulácie sa začína naplánovaním stimulačného cyklu, ktorý trvá približne desať dní. V organizme zdravej ženy sa totiž počas jedného menštruačného cyklu uvoľní jedno vajíčko a to je málo. Cieľom je prinútiť vaječníky, aby v nich dozrel väčší počet vajíčok, v ideálnom prípade desať až pätnásť.
Pokračovanie na ďalšej strane...