Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak prišiel v čase zúriacej pandémie s nápadom na otváranie kostolov. Spomenul pritom trnavskú Baziliku sv. Mikuláša. Jeho návrh vyvolal veľké vášne a krátko nato sa zrútil priľahlý múr bývalého arcibiskupského paláca. Náhoda?

Zvláštnu zhodu okolností si všimol trnavský lokálpatriot Tomáš Köppl. "Ten múr vedľa Hrubého kostola nespadol len tak sám od seba," napísal na Facebooku. Pri páde zhruba dvadsať metrov dlhého úseku murovaného oplotenia bývalého arcibiskupského paláca na Námestí sv. Mikuláša sa, našťastie, nik nezranil.

Krajniak sa na sociálnej sieti zamýšľal nad otvorením kostolov. Duchovná služba podľa neho pomáha napríklad pacientom v zariadeniach sociálnych služieb, no argumentoval aj ďalším významným dôvodom.

Liturgia a modlitba nie je, akoby sa mohlo niekomu zdať, iba umožnenie časti ľudí, aby sa venovali svojmu “koníčku”. Vypovedané slovo má veľkú moc. Spoločne vypovedané slovo ešte väčšiu. V tomto prípade to budú slová prosby o pomoc a požehnanie pre ľudí na Slovensku.
M. Krajniak

"Máme aj jeden overiteľný historický príklad. V roku 1710 koncom jari zasiahol mesto Trnava mor. Prvá obeť bola zaznamenaná 19. júna 1710. Nasledovali mesiace a mesiace tvrdého lockdownu, ale nepomáhali. V novembri 1710 bola Trnava stále “zavretá”, ale mor sa šíril ďalej a kosil bohatých aj chudobných. Zúfalí občania sa rozhodli v spoločnej modlitbe prosiť o pomoc Pannu Máriu. 21. novembra 1710 sa celé mesto zhromaždilo v Dóme sv. Mikuláša pri zázračnom obraze Panny Márie.

Potom po modlitbách v procesii obišli námestie a Trojičný stĺp a za hlaholu všetkých zvonov v meste sa vrátili naspäť do Dómu sv. Mikuláša. A stal sa zázrak. Od toho momentu mor skončil. Od toho momentu už v Trnave nikto na mor nezomrel," rozpísal sa minister v statuse s fotografiou Baziliky sv. Mikuláša.

Na jeho slová sa zakrátko zniesla búrlivá vlna kritiky z rád politikov i bežných ľudí. Málokto považoval za vhodné otvárať kostoly v súčasnej pandemickej situácii. "Duchovný život je dôležitý, no už ten názov - duchovno značí že nemusíme byť fyzicky v kostole aby sme sa pomodlili," vystihla v komentári pod príspevkom pani Mária. 

Trnavčan Tomáš nebol jediný, kto svojím sarkastickým komentárom, že "už ani Boh sa na tie jeho nápady nedokáže pozerať", prirovnal pád múru k zásahu zhora. Trnavský primátor Peter Bročka upozornil na sociálnej sieti na omnoho závažnejší problém. Múr arcibiskupského paláca bol už roky v dezolátnom stave a spolupráca je podľa jeho slov neodvratná. 

"Zasiahla vyššia moc"

Múr, arcibiskupský palác i gotická Bazilika sv. Mikuláša sa nachádzajú v historickom jadre Trnavy, kde radnica zamýšľa už najmenej päť rokov realizáciu archeologického parku. Chce v ňom prezentovať archeologické nálezy z najstarších etáp vývoja Trnavy v tejto lokalite v tesnej blízkosti stredovekého fortifikačného systému. Ide o pozostatky zaniknutého kostola sv. Michala, unikátneho karnera pravdepodobne z 11. storočia, ktorý je už desaťročie pod provizórnym prístreškom a ďalšie nálezy ako oplotenie bývalého cintorína či hroby v okolí kostola.

 

Projekt počíta s posunutím súčasného chodníka až za líniu aktuálne spadnutého oplotenia, na pozemok, ktorý je vo vlastníctve rímskokatolíckej cirkvi. Mesto vyvolalo v tejto súvislosti pred časom rokovania s ABÚ. "Je to pomerne ťažká diskusia, som ochotný rokovať s každým, ale všetko má svoju reálnu hodnotu," komentoval vtedy vývoj rokovaní primátor Trnavy Peter Bročka. Aktuálne sa na sociálnej sieti vyjadril, že vyššia moc otvorila priestor k spolupráci a príležitosti obnovy jednej z najvzácnejších archeologických lokalít v Trnave. "Mesto ju rozhodne nepremárni," uviedol primátor.

 

ABÚ v stredu vydal stanovisko, v ktorom okrem iného uvádza, že radnica oslovila ABÚ s prosbou o súčinnosť pri realizácii projektu archeoparku ešte v roku 2016, na čo cirkev zareagovala kladne. Po spoločných rokovaniach bolo v decembri 2017 vydané územné rozhodnutie o umiestnení stavby. "Nakoľko sa viedli uvedené rokovania, ABÚ nepovažoval za potrebné investovať do opravy múru ohraničujúceho budovu, keďže tento sa mal v zmysle projektu presunúť o päť metrov,“ uvádza ABÚ v stanovisku. Hovorca ubezpečil, že cirkev vždy dbala, aby bol majetok v jej vlastníctve udržiavaný a zveľaďovaný, aj v súlade s finančnými možnosťami, ktoré má. "Nemožno opomenúť, že pri opravách svojich budov musí cirkev vždy rešpektovať aj požiadavky Krajského pamiatkového úradu Trnava, nakoľko takmer všetky stavby sú zapísané v zozname kultúrnych pamiatok," doplnil.

 

Zdroj: TASR

Krivdy a závisť z minulosti neobchádzajú ani život známych osobností. Niektoré nemali byť nikdy odhalené

Tichá vojna v šoubiznise! Krivda a závisť neobišli Turjanovú, Šoralovú ani Bohdalovú

Populárne články
Daniela Peštová a Pavol Habera

Nevera, rozvod a ťažká minulosť: HABERA a PEŠTOVÁ sú dôkazom pravej lásky!

Krivdy a závisť z minulosti neobchádzajú ani život známych osobností. Niektoré nemali byť nikdy odhalené

Tichá vojna v šoubiznise! Krivda a závisť neobišli Turjanovú, Šoralovú ani Bohdalovú

Fanúšikovia sa rozplývali nad širokým a prirodzeným úsmevom LOUISA na vianočnej pohľadnici.

Najmladšiemu synovi WILLIAMA a KATE sa ušlo málo pozornosti. Prečo je to tak?

OĽGA APOLENÍKOVÁ sa teší zo svojej farmy. Keď začínala, prorokovali jej, že vydrží sotva pár mesiacov.

Salašu v Pružine bačuje žena: Predpovedali jej neúspech, s ovečkami pracuje už sedemnásť rokov

Ilustračná snímka

Vždy sa bál lietať, kým neprišla veľká láska. Stala sa mu osudnou?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia