Všetci dúfame, že sa nikdy neocitneme v situácii, v ktorej by sme museli podávať prvú pomoc. Napriek tomu by sme mali vedieť, ako v prípade núdze reagovať a tým zachrániť život. Viete však, čo v jednotlivých krízových situáciách robiť, aby sme postihnutému ešte viac nepoškodili?
Na popáleninu nelejte studenú vodu
Zvyklo sa hovoriť, aby sme na popáleninu púšťali 10 minút studenú vodu, ale najnovšie poznatky ukázali, že tento postup nie je ideálny. Dôvodom je, že to je natoľko bolestivé, že to ľudia nedokážu robiť dostatočne dlho na to, aby sa na pokožke prejavili chladivé účinky. Namiesto toho držte popáleninu aspoň 20 minút pod prúdom vlažnej vody, čo pomôže zmierniť pálenie a znížiť tvorbu pľuzgierov alebo jaziev.
Mýtom týkajúcim sa popálenín je aj aplikácia masla, či krému na postihnuté miesto. Ak je popálenina vážnejšia, zabaľte miesto do potravinovej fólie, kým vás neošetrí lekár. Pomôže to udržať popáleninu čistú a zabráni jej infikovaniu.
Po požití jedu nevracajte
Ak niekto vypil čistiaci prostriedok alebo iný jed, v žiadnom prípade nevyvolávajte vracanie a nedávajte mu nič piť, pretože by to mohlo jed zatlačiť ďalej do pažeráka. Ak sú popálené pery, mali by ste podať len trochu vody na utíšenie bolesti a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.