Ušetriť na vianočných darčekoch môže pomôcť stanovenie vianočného rozpočtu. V ideálnom prípade treba darčeky financovať z odmien či úspor a nesiahať po úverových produktoch, odporučil investičný analytik FinGo.sk František Burda.

"Prakticky akýkoľvek darček v tomto roku kúpite, pravdepodobne zaň zaplatíte viac, ako by to bolo vlani," uviedol analytik spoločnosti. "Odporúčam si stanoviť vianočný rozpočet, a to nielen na darčeky, ale aj na stromček, výzdobu, nákup potravín, dopravu pri cestovaní za rodinou, ale aj na silvestrovskú chatu či iné aktivity, ktoré si chcete dopriať počas sviatkov," doplnil. Zdražovanie ešte viac než pri darčekoch cítiť pri medziročnom porovnaní cien základných potravín. Napríklad vajcia zdraželi o 42 %, margarín o 62 %, múka o 69 % a cukor o 73 %, vyčíslil odborník.

"Aj pri nákupe potravín sa dá ušetriť, ak sa naň vopred pripravíte a dobre si ho naplánujete. Základom je nákupný zoznam, ktorého sa budete držať a odporúčam urobiť si cenový prieskum v rôznych obchodných reťazcoch, či už v tlačených letákoch alebo na internete," poradil analytik. "Ak v obchode natrafíte na ďalší akciový tovar, nemusíte ho kúpiť len preto, že je lacnejší. Ak ho reálne nepotrebujete alebo nestihnete spotrebovať, môže sa stať, že skončí v koši," upozornil odborník.

Odporúča tiež dať príležitosť nakupovaniu online. Pri drahšom tovare si treba urobiť cenový prieskum medzi e-shopmi a pri porovnávaní zohľadniť aj výdavky na dopravu, prípadne osobné vyzdvihnutie. Darček sa dá kúpiť s niekým i napoly. Jednak to zrejme bude lacnejšie a navyše obdarovaný takto môže podľa Burdu dostať hodnotnejší a zaujímavejší darček. Darčeky treba nakupovať priebežne. Odborník odporúča tiež využívať kupóny zo špecializovaných internetových stránok alebo skupín na sociálnych sieťach, kde si ľudia vzájomne poskytujú zľavové kódy.

V niektorých prípadoch sa odporúča tiež nakupovať na jednom mieste. Kamenné obchody podľa Burdu často ponúkajú výhodnejšiu cenu pri nákupe viacerých položiek. V internetových obchodoch je to bežné taktiež, prípadne poskytnú zľavu alebo dopravu bezplatne. Ušetriť sa dá aj na balení darčekov, odporúča Burda. Tie sa dajú zabaliť do pokresleného papiera či novín s použitím špagátu a prípadne aj prírodných ozdôb. Druhou možnosťou je aj opätovné použitie darčekových tašiek.

Usporiť sa dá aj na vlastnoručnom vyrobení darčekov. Vhodným riešením môže byť prípadne výmena použitých vecí medzi blízkymi alebo ich zapožičanie na dohodnuté obdobie, napríklad na rok, odporúča Burda. Taktiež radí platiť čo najviac kartou. Je takto možné využiť cashback, čiže pripísanie percenta zo zaplatenej sumy späť na účet.

Diskusia