Nespavosť môže byť volaním duše po riešení niečoho, čo vás trápi a cez deň si to ani nemusíte uvedomiť.
Už dlhodobo dobre nespávam. Niekedy nemôžem zaspať, niekedy aj zaspím, no zobudím sa tak o druhej, tretej ráno a nie a nie zaspať. V práci som ako mechom udretý. Neviem, prečo sa mi to deje, ale už nevládzem.
Tomáš
Radí psychologička Mgr. Hana Bednaříková
Nedostatok spánku je veľmi nepríjemná vec, ktorá ovplyvňuje nálady a celkový zdravotný stav. Je nebezpečné ocitnúť sa v začarovanom kruhu nespavosti, dôležité je nájsť kľúč, ako si vytvoriť pravidelný spánkový režim. Nespavosť môže byť volaním duše po riešení niečoho, čo vás trápi a cez deň si to ani nemusíte uvedomiť. Ťaží vás niečo, máte príliš veľa úloh a preťaženú hlavu? Alebo si nedávate pozor na určitú pravidelnosť životného rytmu? Ak sa takýto stav ťahá dlhodobo, odporúčam neváhať a vyhľadať odborníka.
Ak tento stav súvisí s nejakými životnými zmenami, máte ťaživé myšlienky, môžete začať u psychológa alebo psychiatra so psychoterapeutickým zázemím, ktorý by vám mohol naordinovať aj lieky v prípade potreby. Alebo kombinovať psychológa a psychiatra. Ako je to s chuťou do jedla, do života celkovo? Máte úzkosti, cítite napätie, smútok? Príčiny nespavosti môžu byť aj iné. Ak nesúvisia so životnými udalosťami, napríklad že ste začali zle spať pri zmene práce či rozvode a podobne, určite je treba poradiť sa aj so svojím ošetrujúcim lekárom.
Svoje otázky psychologičke Mgr. Hane Bednaříkovej môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]