Dobré rady

Päťročný syn má veľa energie, no odmieta sa zapájať do kolektívnych aktivít. Čo s ním?

17.9. 2018 2:00
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock
Dobré rady

Päťročný syn má veľa energie, no odmieta sa zapájať do kolektívnych aktivít. Čo s ním?

17.9. 2018 2:00
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Je veľa detí i dospelých, ktorým takýto typ aktivity nesedí a nemá zmysel ich nútiť.

Syn má veľa energie, ktorú potrebuje zužitkovať, a tak sme ho hneď ako mal 5 rokov, prihlásili na futbal. Do akýchkoľvek aktivít sa však odmietol zapojiť a keď ho muž donútil ísť na ihrisko, tak sa zaťal ešte viac, a aj sa rozplakal. Skúšali sme tam prísť ešte párkrát a nič. Rovnako to dopadlo na tanečnej, na akomkoľvek vystúpení pre rodičov v škôlke. Všetci niečo robia a on nič. Čo s ním?

Heňa

Radí psychologička Mgr. Hana Bednaříková

Je super, že syn je plný energie a života. To je veľké šťastie, radosť. Futbal, tanečná i vystúpenie v škôlke, to sú aktivity, kde sa musí fungovať vo veľkom kolektíve, na vystúpení dokonca prekonať trému a „predviesť sa“. Je veľa detí i dospelých, ktorým takýto typ aktivity nesedí a nemá zmysel ich nútiť. Skúste sa so synom o tom rozprávať a zistiť, prečo sa nechce zapojiť. Taký 5- až 6-ročný chlapec to už môže vedieť vysvetliť.

Keď ide von s tatom alebo pár známymi kamarátmi, aké aktivity má rád? Čo ho baví? Kolektívne športy sú len jednou možnosťou, máme veľa športov, kde je prístup individuálnejší. Pokiaľ behá veľa vonku, bicykluje, pláva, chodí na ihrisko s kamarátmi, nemusí hneď chodiť na organizovaný šport. Môžete športovať spoločne. Môže neskôr začať chodiť napríklad na mladých skautov alebo bubnovanie, možností je dnes veľmi veľa. Poznám veľa chlapcov, ktorí na futbal v oddiele neboli stavaní, alebo museli nejaký rôčik počkať a skúsiť to s odstupom času. Medzitým môže trénovať s tatom a kamarátmi, aby zažil radosť, ktorú mu šport môže priniesť. Môže sa uplatniť aj v iných záľubách či športovej aktivite.

Skúšajte, pokojne a trpezlivo syna pozývajte na rôzne aktivity, určite nájdete tú pravú. Upozorňujem, že dnešný trend zaplniť dieťaťu každé poobedie organizovanou aktivitou, dokonca aj dvomi, nepovažujem za šťastný. Obzvlášť v predškolskom či mladšom školskom veku. Nejaký krúžok určite áno, ale dieťa v tomto veku potrebuje aj čas na snívanie, hru, zdanlivo bezcieľne potulovanie, objavovanie. Dôležité je neporovnávať. Každé dieťa je špeciálne, porovnávaním sa človek len ničí a stresuje, nájdite synove silné stránky, teraz v tomto veku sa ešte len profiluje, možno budú úplne iné, aké máte vy, ale určite sa nájdu :).


Svoje otázky psychologičke Mgr. Hane Bednaříkovej môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

Poslať emailom
Diskusia ()
Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Populárne články
Herečka Sarah Hyland

Vo filme romantika, v realite dráma. Herečka Sarah Hyland už prekonala 16 operácií!

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Založila konferenciu SUPERfeel, ktorá prináša ženám priestor na vzdelávanie a ďalšiu motiváciu.

Ivana Kičikoleva našla počas liečby vážnej choroby zmysel života: Som rada, že sa mi to stalo

Farmár z okresu Krupina nám ukazuje, ako mu diviaky zničili úrodu. Ak štát nezačne konať, úplne skončí s pestovaním poľnohospodárskych plodín.

Desať ton zdravých zemiakov musel vyviezť na hnojisko. Farmár čakal pomoc od štátu, tá neprišla

Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia