Dobré rady

Dcérka má ísť do prvej triedy, tak čítame, trénujeme písanie, mám z toho stres. Čo by mal vedieť prváčik?

2.11. 2018 1:00
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock
Dobré rady

Dcérka má ísť do prvej triedy, tak čítame, trénujeme písanie, mám z toho stres. Čo by mal vedieť prváčik?

2.11. 2018 1:00
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Učiteľky sú odborníčky na to, ako udržať detskú pozornosť, ako zapojiť deti tak, aby ich to bavilo.

Dcéra má nastúpiť do prvej triedy. Je to naše prvé a jediné dieťa a priznávam, že sa dosť stresujem. Muž ma už zahriakol, že sa mám upokojiť. Ja však chcem, aby bola pripravená. Takže si čítame, trénujeme písanie, kreslenie. Ona obsedí tak 30 minút a potom koniec. Bojím sa, že v škole nevydrží. Ako ju motivovať? Čo by mal vedieť prváčik?

Zita

Radí psychologička Mgr. Hana Bednaříková

Čaká vás krásna životná zmena. Netreba sa dopredu učiť, písať a čítať sa bude dcérka učiť v škole. Naopak, bolo by to skôr kontraproduktívne, aby sa dcéra na hodinách nenudila, alebo nemala iné návyky, ako bude vyžadovať pani učiteľka. Nebojte sa, aj dcéra, aj pani učiteľka to zvládnu a vy s nimi. Môžete si s ňou recitovať, spievať, ísť spolu kúpiť peknú tašku, hlavne vytvoriť psychickú pohodu. Školské potreby budete kupovať až podľa toho, čo vám povie učiteľka, zrejme dostanete zoznam. Potom, keď budú žiačikovia dostávať úlohy, je dôležité sa dcére zo začiatku venovať a pracovať spoločne. Úlohy v prvej triede by nemali trvať oveľa dlhšie ako tých 30 minút.

Učiteľky sú odborníčky na to, ako udržať detskú pozornosť, ako zapojiť deti tak, aby ich to bavilo. Prváčik by mal vedieť povedať, kto je, kde býva, mal by sa vedieť postarať o svoje veci, obliecť sa, vydržať doobeda bez rodičov, mal by mať pozitívnu motiváciu ísť do školy, tešiť sa na deti, pani učiteľku a učenie. Deti sa väčšinou do školy prirodzene tešia, motivovať ich možno tým, že sa budete občas spoločne rozprávať, aké je to super chodiť do školy, naučiť sa čítať, písať a počítať, spoznať nové veci a kamarátov.

Môžete napríklad spoločne „čítať“ knižky, prezerať si ich a vy jej kúsok prečítate, postupne, ako sa bude učiť, začne čítať aj dcéra. Kúpiť peknú knižku vhodnú pre tento vek, ktorá ju bude lákať potom čítať. V škole rešpektovať postupy pani učiteľky, snažiť sa spolupracovať so školou a s dcérou sa o škole rozprávať a pomôcť jej s prípravou. Počiatočné systematické, no nie násilné venovanie sa úlohám sa vyplatí, dieťa si vytvorí návyk, ktorý mu pomôže vo vyšších ročníkoch, keď bude učiva veľa. Takže dcéra to dá v pohode, skôr si skúste položiť otázku, prečo je to také ťažké pre vás a čo by vám pomohlo sa upokojiť a tešiť sa z novej etapy vo vašom živote.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Hane Bednaříkovej môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

Poslať emailom
Diskusia ()
Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Populárne články
Herečka Sarah Hyland

Vo filme romantika, v realite dráma. Herečka Sarah Hyland už prekonala 16 operácií!

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Založila konferenciu SUPERfeel, ktorá prináša ženám priestor na vzdelávanie a ďalšiu motiváciu.

Ivana Kičikoleva našla počas liečby vážnej choroby zmysel života: Som rada, že sa mi to stalo

Farmár z okresu Krupina nám ukazuje, ako mu diviaky zničili úrodu. Ak štát nezačne konať, úplne skončí s pestovaním poľnohospodárskych plodín.

Desať ton zdravých zemiakov musel vyviezť na hnojisko. Farmár čakal pomoc od štátu, tá neprišla

Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia