Niektoré osobné citlivé informácie sa nevyhlasujú v práci napravo naľavo.

Mám rozvedenú kolegyňu, ktorá sa sama stará o dve deti. Všetci s ňou súcitia, no ja si myslím, že nás zneužíva. Máme fajn šéfa, ktorý nerobí problémy a môžeme si odbehnúť. Ona však častejšie v robote nie je, ako je. A my musíme za ňu všetko robiť, lebo ona je chúďa. Keď jej niečo vytkneme, hneď sa rozplače a zrúti. A zas robíme za ňu, lebo je PN. Ako jej máme pomôcť vzchopiť sa?

Aňa

Radí psychológ Mgr. Miroslav Zahumenský

Vaša kolegyňa, ktorá má isté naznačené ťažkosti s emočnou labilitou, rozdelila váš kolektív. Jedna časť s ňou ešte stále súcití vrátane šéfa. Druhá súcití tiež, no má toho už po krk a myslí si, že zneužíva svoje ťažkosti na úľavy v práci. Pri diskusii na rovinu alebo výčitkách sa skladá a odchádza na PN. Úplne chápem. Je to na porazenie. Najmä pre tých, ktorí musia za ňu následne robiť. Predpokladám, že jej hlavný problém nie je to, že je rozvedená a stará sa o dve deti. Problémom sú jej naznačené psychické ťažkosti a jej prekračovanie hraníc v ohľade jej zastupovania v neprítomnosti.

Ako takúto ženu podporiť? Predstavujem si, že by mohlo pomôcť úprimné priateľstvo a skutočný záujem o jej osobu a ťažkosti. Vyžadovalo by si to osobné intenzívne nasadenie, ktoré zrejme prekračuje možnosti pracovného vzťahu. Možno by ste mohli začať tým, že by ste sa ju snažili niekam pozvať. Možno na nejakú malú firemnú akciu, kde by mohla prísť s deťmi. Tam by mohol vzniknúť bližší vzťah, kde by sa aj ona mohla začať cítiť previazaná s kolektívom. Aj v zodpovednosti za kolektívnu prácu. 

Určite je to beh na dlhšiu trať. Možno sa po istom zblížení dozviete, čo spôsobuje častejšie péenky. Niektoré osobné citlivé informácie sa nevyhlasujú v práci napravo naľavo. Možno budete mať čas debatovať so šéfom o jeho predstave zastupovania a vízii, ako to chce ďalej riešiť, ako si predstavuje kolektívnu spravodlivosť. Ostatne, riešenie tohto problému je hlavne v jeho kompetencii. Aňa, netuším, čo je v pozadí, zdá sa, že ani vy. Viem, že by sa to dalo vyriešiť šikovnými spoločensky prijateľnými intrigami a tlakom na šéfa, nech sa jej zbaví. Je úžasné, že to zvládate a pomáhate jej, hoci vás to občas štve.


Svoje otázky psychológovi Mgr. Miroslavovi Zahumenskému môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected] 

Poslať emailom
Diskusia ()
Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
Ilustračná snímka

Sklenaříková odložila modeling bokom: Za tento rozprávkový hotel získala ocenenie

Je takmer zázrak, že také obrovské dielo, ako je hlavný oltár z horľavého a škodcami ľahko napadnuteľného dreva, prežil na svojom mieste takmer päť storočí. Kostol pritom niekoľkokrát horel. Oltár vážne poškodila iba červotoč, napriek tomu sa zachoval v plnej kráse.

Klenot klenotov: Bazilika sv. Jakuba ukrýva jednu z našich najcennejších historických pamiatok

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 22. do 28. januára?

Brian Austin Green

Na Megan Fox rýchlo zabudol: BRIAN AUSTIN GREEN randí s touto kráskou

Donald Trump

Trump sa Bidenovej inaugurácie nezúčastnil, v Oválnej pracovni mu však nechal list

Pach chlóru svedčí o čistej vode v bazéne. Je to pravda?

Pach chlóru svedčí o čistej vode v bazéne. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia