Dobré rady

Ako sa zbavím strachu zo šoférovania? Istá som si len vtedy, keď niekto sedí vedľa mňa!

3.12. 2016 16:15
Diskusia ()
Ilustarčná snímka
Ilustarčná snímka
Zdroj: Shutterstock
Dobré rady

Ako sa zbavím strachu zo šoférovania? Istá som si len vtedy, keď niekto sedí vedľa mňa!

3.12. 2016 16:15
Diskusia ()
Ilustarčná snímka
Ilustarčná snímka
Zdroj: Shutterstock

Veľa ľudí má stres zo šoférovania a trvá im istý čas, kým sa to naučia a naučia sa aj orientovať.

Muž mi kúpil nové auto. Mala by som sa tešiť, lenže problém je v tom, že ja mám strach jazdiť v meste. Zvládam to ako-tak len u nás na dedine. Pred rokom som mala nehodu, no nemyslím si, že to s tým súvisí, pretože som sa bála už predtým. Absolvovala som aj kondičné jazdy, istá som si však len vtedy, keď niekto sedí vedľa mňa.

Dušana

Radí psychologička Mgr. Hana Bednaříková

Gratulujem k novému autu a k mužovi. Zatiaľ jazdíte v pohode len po dedine, aj to je niečo. Veľa ľudí má stres zo šoférovania a trvá im istý čas, kým sa to naučia a naučia sa aj orientovať. Sú ľudia, ktorým to ide ľahko, ako keby šoférovali odjakživa a intuitívne sa orientujú v teréne, my ostatní musíme trénovať. Často som sa stretla v psychologickej praxi s tým, že na šoférovanie boli naviazané úzkosť a strach. Vtedy pomôže celkovo zmierniť napätie v živote, pracovať na uvoľnení a potom už len tréning!

Správne ste zvolili kondičné jazdy na precvičenie jazdných zručností. Pokračujte ďalej, precvičujte si jazdu v meste najprv s niekým po boku, najlepšie dobrým a pokojným navigátorom, trénujte trasy, ktoré potrebujete zvládnuť, kým si ich nezapamätáte a budete vedieť, kde ako máte ísť, do ktorého pruhu sa zaradiť a pod. S tréningom začnite mimo dopravnej špičky, cez víkend alebo večer. Postupne naberiete odvahu a sama pocítite, že už „dáte“ jazdu aj sama. Zase najprv mimo špičky, potom v špičke. Držím palce v trénovaní. Na celkové uvoľnenie pomôžu uvoľňovacie cvičenia, joga, pohyb a podobne.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Hane Bednaříkovej môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected] 

Diskusia