Dobré rady

Môže si 16-ročná tehotná dcéra vziať o rok staršieho priateľa? Bude mať rovnaké práva ako dospelí rodičia?

4.11. 2018 1:00
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock
Dobré rady

Môže si 16-ročná tehotná dcéra vziať o rok staršieho priateľa? Bude mať rovnaké práva ako dospelí rodičia?

4.11. 2018 1:00
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Ak sa vaša dcéra a jej priateľ rozhodnú, že chcú manželstvo uzavrieť, musia podať návrh na súd spoločne, keďže ani jeden z nich nie je plnoletý.

Mám 16-ročnú tehotnú dcéru. Oznámila mi, že sa s o rok starším priateľom chcú zobrať. Skoro som dostala infarkt. Myslím, že dcéra nie je dostatočne vyspelá na to, aby sa vydala, nieto ešte aby zvládla starostlivosť o malé dieťa. Veľmi chcem, aby malo moje vnúčatko všetko zabezpečené a bolo v poriadku. Preto sa chcem opýtať, či bude mať dcéra práva ako dospelí rodičia. Alebo je to inak? Takisto ma zaujíma, či sa dcéra môže skutočne vydať ako neplnoletá.

Eva

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

Mali by ste vedieť, že osoba staršia ako 16 a mladšia ako 18 rokov môže v zmysle platného slovenského právneho poriadku uzavrieť manželstvo. Je tu však jedna podmienka. Môže tak urobiť len s povolením súdu a len vo výnimočných prípadoch. Čo to pre vás znamená? Ak sa vaša dcéra a jej priateľ rozhodnú, že chcú manželstvo uzavrieť, musia podať návrh na súd spoločne, keďže ani jeden z nich nie je plnoletý. Návrh si podpisujú sami, to znamená, že ak sa ho rozhodnú podať, nemôžete im v tom zabrániť a rovnako ho nemôžete podať namiesto nich. Vy ako zákonný zástupca budete mať postavenie účastníka konania. Súd môže a nemusí uzavretie manželstva povoliť. Bez povolenia súdu je však takéto manželstvo neplatné.

Ak by bol následne podaný návrh na vyhlásenie manželstva za neplatné, súd by ho za neplatné neurčil, ak by medzičasom dovŕšili 18. rok veku, alebo by vaša dcéra otehotnela počas manželstva. Čo sa týka rodičovských práv a povinností, platí, že uzavretím manželstva nadobúdajú obaja plnú spôsobilosť na právne úkony a tým aj rodičovské práva a povinnosti v rozsahu, v akom ich majú plnoletí rodičia. Za predpokladu, že by manželstvo napokon neuzavreli, mohlo by nasledovať konanie o priznaní rodičovských práv a povinností. Súd ich môže priznať maloletému rodičovi, avšak len čo sa týka osobnej starostlivosti o dieťa a ak to bude v jeho záujme. Ak ich súd prizná a bude zároveň potrebné zabezpečiť správu majetku maloletého, súd v tomto rozhodnutí rozhodne aj o ustanovení opatrovníka pre správu tohto majetku.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

Poslať emailom
Diskusia ()
Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Populárne články
Herečka Sarah Hyland

Vo filme romantika, v realite dráma. Herečka Sarah Hyland už prekonala 16 operácií!

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Založila konferenciu SUPERfeel, ktorá prináša ženám priestor na vzdelávanie a ďalšiu motiváciu.

Ivana Kičikoleva našla počas liečby vážnej choroby zmysel života: Som rada, že sa mi to stalo

Farmár z okresu Krupina nám ukazuje, ako mu diviaky zničili úrodu. Ak štát nezačne konať, úplne skončí s pestovaním poľnohospodárskych plodín.

Desať ton zdravých zemiakov musel vyviezť na hnojisko. Farmár čakal pomoc od štátu, tá neprišla

Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia