Dobré rady

Odborníčka radí: Aj pri domácom vyučovaní detí sa treba držať istého rozvrhu

TASR
TASR
21.5. 2020 9:00
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock
Dobré rady

Odborníčka radí: Aj pri domácom vyučovaní detí sa treba držať istého rozvrhu

TASR
TASR
21.5. 2020 9:00
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Zatvorené školy a škôlky v dôsledku pandémie sú pre rodičov ťažkou skúškou. Aby motivovali deti k učeniu ešte pred riadnym otvorením škôl a zároveň si zachovali chladnú hlavu, je vhodné držať sa denného rozvrhu, navrhnúť deťom učenie zábavnejšou formou a myslieť aj na seba.

Radia to odborníci z organizácie Detský fond Slovenskej republiky, ktorá sa venuje práci s deťmi, mladými dospelými a ich rodinami. Plynulé fungovanie rodiny počas dňa či týždňa je podľa nich dôležité pre dospelých aj pre deti. "Dôležité je presné znenie vzájomnej dohody s jasne vydiskutovanými podmienkami pre obe strany. Deti totiž berú veľmi ťažko, ak z našich dohôd poľavíme. Paradoxne, platí to aj v prípade, keď máme pocit, že samotné dieťa nás tlačí k ich porušeniu," tvrdí liečebná pedagogička Simona Pretzová.

Dieťa podľa nej potrebuje rovnako ako pri iných činnostiach, aj pri učení, mať svoj pravidelný rituál. Keď však nastáva chaos, môže reagovať rôzne, napríklad aj neposlušnosťou, odmietaním povinností a úloh.

Tým, že deti sú naučené ráno chodiť do školy, v rozvrhu dňa by nemali chýbať ranné rituály s tým spojené. "Ráno vstaňte, umyte si zuby, dieťa prezlečte do školského oblečenia. Tepláky či pyžamo nepomáhajú pri vytváraní školskej atmosféry doma. Ak je to možné, nájdite oddelený priestor v domácnosti, kde sa môže dieťa učiť," odporúča odborníčka. Čas na učenie by mal byť jasne vymedzený, rovnako ako rozvrh a čas na desiatu či obedovú prestávku. Pomôcť môže podľa Pretzovej aj použitie zvončeka, ktorý naznačí začiatok a koniec hodiny.

Povinné školské úlohy je tiež dobré vystriedať so zábavnými a náučnými hrami a tiež ich zaradiť do denného rozvrhu. Dodáva, že vďaka rôznym vedeckým a kreatívnym hrám školáci získavajú nové poznatky a spoznávajú základné princípy fyziky, chémie, biológie či techniky. "Pre tých najmenších, ktorým chýba škôlka, sú skvelé manuálne hry či hry na spoznávanie farieb či tvarov. Stimulujú kreativitu a fantáziu, podporujú logické myslenie a sú dobrým pomocníkom pre rozvoj trpezlivosti či motorických zručností, s ktorými je spojený aj vývoj reči," radí odborníčka. V týchto časoch je pre rodičov tiež dôležité a zdravé starať sa o seba a myslieť aj na vlastné potešenie.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Okrem toho, že je tvárou Trojky, 16 rokov moderuje obľúbenú reláciu Anjeli strážni na RTVS, kde mala možnosť vítať hostí z celého sveta.

Nový začiatok: ALENA HERIBANOVÁ (65) sa rozhodla podniknúť životné zmeny a je šťastná

Ilustračná snímka

Hrozná bolesť a srdce zaliate krvou. Vraj to bol iba sen, no po slovách lekára tomu neverím...

ERIK KOVÁCS pochádza z lekárnickej rodiny. Teší sa z každého nového exponátu.

Stačilo málo mobiliár mohol skončiť vo Švajčiarsku. Vráti sa niekedy do hlavného mesta?

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 5. do 11. júna?

Camilla Belle

Vraj je jednou z najlepšie sa obliekajúcich herečiek: CAMILLA BELLE odhalila svoje tajomstvo

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia