Pred ôsmimi rokmi mi zomrel otec a ja sa nedokážem stretnúť s jeho druhou manželkou a deťmi, pretože mi ho pripomínajú a ja som ešte nespracovala túto stratu.
Už len keď si naňho alebo na nich spomeniem, je mi do plaču, a preto sa im zámerne vyhýbam. Oni stretnutie už niekoľkokrát iniciovali. Neprišla som... Radšej budem vyzerať ako ignorant, ale nedokážem sa s nimi stretnúť úplne z iných dôvodov, ako si oni myslia. Viem, že utekám pred problémom a je to detinské, ale rešpektujem svoje pocity a to je dobré. Či nie je?
Mária
- Čo oceňujú odborníci
- Otvorenie voľby neprokurátorom nie je jediná zmena, ktorú sa snažia koaliční poslanci presadiť. V porovnaní s touto však ostatné odborníci vnímajú pozitívne. Napríklad kým doteraz mohli dávať návrhy na kandidátov len poslanci, po novom by mali mať rovnakú možnosť aj ďalší: ministerka spravodlivosti, verejný ochranca práv, rada prokurátorov a profesijné organizácie či vedecké inštitúcie. Odborníci oceňujú aj verejné vypočutie kandidátov, ktoré by mohlo mať podobný priebeh ako pri voľbe ústavných sudcov. Dôležitý je aj dôraz na osobnú integritu človeka a posudzovanie osobnostných či morálnych kritérií. Či boli tieto podmienky splnené, bude vyhodnocovať Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR. Naopak, rada prokurátorov sa obáva možnosti odvolať generálneho prokurátora z funkcie, ak by prestal napĺňať svoju funkciu riadne, čestne a nestranne. Čestnosť a nestrannosť je podľa rady ťažko merateľné kritérium, navyše možnosť podať takýto návrh prezidentovi bude mať parlament, z čoho opäť vyplýva obava z politizácie. Mimovládna organizácia Via Iuris tiež navrhovala, aby sa generálny prokurátor volil kvalifikovanou väčšinou (teda troma pätinami všetkých poslancov), čím by voľba získala väčšiu legitimitu. Takýto návrh však nie je súčasťou novely.
Čo radí psychológ Mgr. Miroslav Zahumenský sa dozviete na ďalšej strane...