Dobré rady

Deti si doteraz nenašli k sebe cestu. Ako ich mám zblížiť?

Andrea Heldová
Andrea Heldová
5.2. 2021 21:00
Diskusia ()
Dobré rady

Deti si doteraz nenašli k sebe cestu. Ako ich mám zblížiť?

Andrea Heldová
Andrea Heldová
5.2. 2021 21:00
Diskusia ()

Mrzí ma, že váš sen o vzájomnej podpore detí sa nenapĺňa podľa vašich predstáv. Zrejme vám pripadla úloha „stmeľovačky“ rodiny. Vaše vnúčatá by sa vo vašej domácnosti mohli stretávať aj bez rodičov a možno by ste preklenuli niektoré vzdialenosti a aspoň takto by ste si plnili sen o kontakte v rodine. Zistite, ako to vnúčatá prijmú. Deti sú iné než rodičia, majú nárok na iný život a môžu si zvoliť iné hodnoty než ich pôvodná rodina.

Vaša dcéra má svoje dôvody, prečo je rebelka a prečo sa v živote snaží robiť veci inak. Rebeli sú rebelmi, lebo niečo z tradičných postupov ich utláča a majú víziu zmeny. To nebýva úplne ľahké pri komunikácii, aj keď sa inak máte navzájom radi. Neviem vám povedať, či ste ne­urobili chybu pri výchove, to je prílišné zjednodušenie otázky. Viem, že väčšina ľudí robí to najlepšie, čo vie, čo sa týka výchovy, a výchova a jej spôsob podliehajú zmene.

To, čo bolo dôležité pred 30 rokmi, už teraz nemusí byť, posun sa deje permanentne. Ak vaša dcéra nezavolá bratovi, stále môže volať on jej, nemusí to byť dokonale vyvážené. Ak má brat potrebu hovoriť so sestrou, nech sa touto potrebou riadi, aj to je spôsob, ako vytvárať vzťah. Keď to dokáže povedať vám, možno by to mohol povedať aj priamo svojej sestre. Práve to môžete urobiť pre ich komunikáciu, nebudete im robiť prostredníka, ale budete ich oboch prijímať a chápať a takto modelovať ich vzájomné akceptovanie.

Diskusia