K tejto situácii sa dá pristupovať iba s nekonečným súcitom.

Dedo má už 96 rokov, vždy bol čiperný, ale postupne prestal vládať. Doma sme sa o neho nevládali tak kvalitne postarať, a tak sme mu vybavili naozaj kvalitný dom seniorov. On sa na nás nahneval. Nedá si to vysvetliť a prestal s nami komunikovať. Odmieta naše návštevy, nezdvíha nám telefón, len nám odkázal, že s nami skončil. Všetci sme z toho nešťastní a nevieme ako ďalej.

Iveta

Radí psychologička Mgr. Brigit Trimajová

K tejto situácii sa dá pristupovať iba s nekonečným súcitom. Súcitom k vašej rodinnej situácii a so súcitom k pocitom a citom vášho dedka. Zvonku si nevieme predstaviť, aké to pre neho musí byť, že nebýva doma vo svojom a nemôže sa o seba postarať. Môžeme len empaticky tušiť, že strata sily a kontroly nad vlastným životom nie je jednoduchá ani ľahko stráviteľná. Ak v sebe nájdete silu, tak aj napriek odporu vášho deda ho môžete stále skúšať navštíviť. Opakovane trpezlivo sa s ním skúšajte kontaktovať a vysloviť svoju ľútosť nad tým, že sa situácia nedala vyriešiť inak.

Hovorte mu o vašich zámeroch a nádejach, ale nepresviedčajte ho o správnosti svojho konania. Investujte do toho toľko energie, koľko vládzete. Skúste použiť rôzne nápady, poraďte sa s personálom, čo pozorujú a k čomu by ste sa občas mohli pridať. Urobte to, čo vám pripadá možné, hovorte o veciach, ktoré mu boli blízke. Môžete priniesť fotky a predmety, ktoré mal rád, a ak ich nebude chcieť od vás, nechajte mu ich s odkazom, že na neho myslíte. Možno časom začnú lepšie dni striedať tie náročné, keď vás odmieta. Dôležité je neprestať sa snažiť udržiavať vzťah medzi ním a vami, teda svojou ostatnou rodinou.

Svoje otázky psychologičke Mgr. Brigit Trimajovej môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Populárne články
Kráľovná nešetrí len na personále.

Legendy o skúpej Alžbete II.: Hladným sa do paláca chodiť nevypláca, takto hostia návštevy!

S víťazom Tour de France 2019 Eganom Bernalom.

Netradičná záľuba šoféra z Nitry: Juraj si dopisuje s cyklistickými tímami z celého sveta

Čipsy sa prvýkrát  v obchodoch začali predávať v roku 1895 v Clevelande.

Vznikla z nehody a náhody: Na pochúťku čakali v radoch boháči aj senátori!

Lenka Beňová priznala, že po Robovej smrti sa borila nielen so stratou milovaného muža, ale aj so zdravotnými problémami, ktoré sa objavili po strese.

Spoveď partnerky moderátora a politika Beňa: Čo je na živote bez Roba najťažšie?

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Vedeli ste

Vedia aj slony skákať?

Zobraziť viac
Diskusia