Dobré rady

Ako mám pomôcť kamarátke, ktorá nedokáže odísť od násilníka?

Andrea Heldová
Andrea Heldová
9.7. 2021 21:00
Diskusia ()
Dobré rady

Ako mám pomôcť kamarátke, ktorá nedokáže odísť od násilníka?

Andrea Heldová
Andrea Heldová
9.7. 2021 21:00
Diskusia ()

Vzťahy so závislou dynamikou a prítomným násilím sú prepletené a často nezrozumiteľné. Problémom sú aj zásahy zvonka. Človek, ktorý do toho vstupuje, berie na seba riziko, že istým spôsobom bude rozhodovať o budúcnosti takto poškodeného vzťahu, jeho aktérov, kontaktovať políciu alebo tlačiť pár či jedného z páru do terapeutického procesu. Bremeno je to veľké. Vaša priateľka určite pomoc potrebuje. Pomoc právnu, psychologickú, lekársku, ekonomickú a v neposlednom rade priateľskú a podpornú.

Vy si musíte zvoliť, čo môžete, chcete poskytnúť a viete sprostredkovať, ako hlboko sa budete v tejto kauze angažovať. Robiť priateľke terapeuta je vyčerpávajúce a kontraproduktívne, lebo ste v ich príbehu veľmi osobne zaangažovaná a vaša rola je iná. Mohli by ste však zohnať kontakty na odborníkov a priateľku ​dotlačiť do ich návštevy. To, že ho pred vami ospravedlňuje, je dôsledok preberania viny a hanby za jeho zlyhávanie na seba. Týraným ženám sa to deje často.

Mali by ste mať pre ňu pochopenie a citlivo s témou viny a hanby nakladať. Určite si to ničím nezaslúžila ani to nespôsobila a jej zotrvávanie vo vzťahu ide na vrub strachu, závislosti, špecifickosti jej vnímania roly muža a seba ako manželky, minulosti a mnohých vecí, ktoré bude treba rozuzliť a odhaliť. Určite potrebuje čím skôr opustiť tento patologický vzťah, ale to všetko nemusíte urobiť sama. Ak vládzete, stojte pri nej ako milujúca a oddaná priateľka a bezpodmienečne trvajte na návšteve odborníkov.

Diskusia